Nepálené cihly se vrací do módy, jsou totiž chytré
- 29. dubna 2022
- Design
- Interiéry
- Komerční partnerství
- autor: red
- Foto: HELUZ

Vepříky, vepřovice nebo po moravsku kotovice mají lepší akumulační schopnosti než pálené cihly, pohlcují páry a pachy a udržují příznivé mikroklima. Jsou proto vyhledávané pro stavbu interiérů moderních ekologických domů.
DOLNÍ BUKOVSKO – Cihla jako tradiční stavební materiál prošla výraznou evolucí. Stala se porézní, brousí se, vyplňuje různými materiály, zkrátka slouží potřebám výstavby 21. století. Zvláštní kapitolu však představuje návrat té její snad nejstarší podoby – nepálené cihly.
Výroba nepálených cihel je skutečně jednoduchá a z dnešního pohledu nanejvýš ekologická. Umíchá se hliněná kaše s přídavkem písku, vápna, slámy, plev, případně chlévské mrvy, napěchuje se do formy a nechá vyschnout na slunci. Historicky našly vepřovice uplatnění v sušších regionech, protože nesnášejí dobře kontakt s vodou. Při pravidelném máčení se po pár letech rozpadnou. V interiéru jim však nic nebrání naplno rozvinout svůj potenciál.
Nepálené cihly HELUZ NATURE Energy výborně absorbují vzdušnou vlhkost a taky ji dokáží přirozeně zpětně uvolňovat a regulovat tak mikroklima v domě. Mají vynikající akustické vlastnosti a dosahují vysokých parametrů akumulace tepla, což z nich dělá ideální materiál pro vnitřní příčky.
Mikroklima místnosti ovlivňuje náš pocit pohody. Vlhkost člověk vnímá méně než teplotu, přitom může mít značný vliv na naše zdraví. Optimální vlhkost v interiéru by se měla pohybovat mezi 40 a 60%. Jakmile klesne níž, vysychají sliznice dýchacích cest a tím dochází k oslabení jejich obranného mechanismu. Děje se tak především během topné sezóny, kdy pak trpí astmatici, alergici a děti. Jsou celkově citlivější, takže mohou reagovat podrážděním a sklony ke kašli či k dýchacím obtížím. I u zdravých lidí však dochází k intenzivnějšímu vysoušení sliznice horních cest dýchacích a zvyšování náchylnosti k nákaze.
Na mikroklima bychom měli dbát zejména v místnostech, ve kterých trávíme nejvíce času, tedy v ložnici, obýváku a dětském pokoji. Suchý vzduch může řešit nákup zvlhčovače, celému problému se však dá předejít chytrým rozhodnutím při stavbě.
Hlína je chytrý materiál
„Třeba v ložnici spíme zhruba osm hodin denně a ráno se chceme probouzet svěží. Proto tolik záleží na tom, co zde dýcháme,“ potvrzuje ing. Pavel Heinrich, produktový manažer společnosti HELUZ, a pokračuje: „Hlína je materiál, na který se trošku zapomíná, přestože má výborné vlastnosti. Pokud srovnáme cihly pálené s nepálenými stejné tloušťky, tak nepálené mají lepší zvukově izolační vlastnosti a hlavně dokáží pozitivně ovlivňovat vlhkostní mikroklima. Hlína do sebe absorbuje vlhkost a když máme v interiéru suchý vzduch, tak ji zase uvolňuje. V dobrém mikroklimatu se cítíme příjemně.“
Na zdi z nepálených cihel se dává hliněná omítka, což se dá využít nejen v cihlových domech, ale i v dřevostavbách nebo jiných prostorách, kde máme vyšší požadavky na lepší vnitřní podmínky. Hliněné omítky se používají stejně jako klasické, takže štuky mohou být probarvené. Hliněná omítka se dá aplikovat jak na pálené tak nepálené cihly.
„Na zeď z nepálených cihel můžete zavěsit i kuchyňskou linku, stačí použít hmoždinky, které mají větší délku a průměr, než ty pro pálené cihly. Vystavět z nich lze i příčku mezi koupelnou a obývacím pokojem, jen v místě umyvadla provedeme obklad zdi, který zabrání styku s odstřikující vodou. Přece jen je to hlína, a tu když namočíme, může se rozpadnout. Proto se do první vrstvy zdí doporučuje použít pálené cihly, na kterých příčku založíme, aby v případě havárie vody nedošlo k poškození příčky,“ radí na závěr Pavel Heinrich.