Některé školní třídy jsou hlučnější než provoz na silnici, škodí to zdraví i známkám
- 5. září 2022
- Aktuality
- Design
- autor: Jan Gerych
- Foto: Construction Team s. r. o.

PRAHA, BEROUN – Hladina hluku ve třídách by neměla překročit hranici 50 dB, ve většině je však průměrná hodnota vyšší než na hřišti. V některých učebnách hodnoty dokonce přesahovaly 75 dB, což odpovídá silničnímu provozu a chodby či jídelny atakovaly 80 dB. Srovnatelný hluk dělá cirkulárka na vzdálenost 10 m. Takové jsou závěry výzkumu společnosti Ecophon, který provedla v 274 vyučovacích hodinách.
Pobyt v hlučných třídách zhoršuje studijní výsledky, kazí soustředění i celkové chování studentů, mezi učiteli způsobuje stres a vede k problémům s hlasem. Špatný vliv hluku přitom silněji dopadá na mladší ročníky a studenty se speciálními vzdělávacími potřebami. Hlučné prostředí nejvíce poškozuje výsledky žáků při výuce matematiky a jazyků.
Akustické prostředí škol ovlivňují dva aspekty – hluk a doba dozvuku. Hluk působí vnější zdroje (doprava) a vnitřní (různá zařízení a především samotní žáci). Doba dozvuku (RT) měří dobu, za kterou se zvuk sníží o 60 dB a přímo závisí na množství materiálů v okolí, které jej dokážou absorbovat. Zvuk se v místnosti odráží a tvrdé hladké povrchy jako stěny, stropy, lavice a tabule jej naopak zesilují. Vnější zdroje může utlumit kvalitní izolace, uvnitř zase pomůžou různé akustické prvky, které zvukové vlny pohlcují.
Snížení hluku a dozvuku snižuje stres, dobrá akustika zklidňuje tepovou frekvenci až o 10 úderů za minutu. Při pokusné instalaci výkonného absorpčního stropu se v prázdné třídě zlepšilo rozpoznávání slov o 35 % a vnímaná hladina hluku se snížila na polovinu. Instalace akustického stropu přímo snížila úroveň zvuku o 3 dB, což změnilo podmínky natolik, že studenti ani učitelé nemuseli zvyšovat hlas a ztlumili se o dalších 7 dB. Celkový pokles pak dosáhl úrovně 10 dB. Výsledkem je obecně klidnější třída s tišší a uvolněnější atmosférou.
Rehabilitační oddělení Nemocnice Beroun provozuje vlastní školku Nemo pro děti zaměstnanců. Postavil ji AKESO holding, který provozuje desítky zdravotnických zařízení včetně nemocnic, ambulancí nebo lékáren po celém Česku a na optimální akustiku dali velký důraz.
„Jako provozovatel nemocničních zařízení jsme si vědomi vlivu hluku na zdraví našich pacientů i personálu. Je proto logické, že stejnou péči věnujeme i dětem našich zaměstnanců. Školka má tedy oválný půdorys, ve kterém se tolik rušivě nešíří hluk a interiér jsme vybavili závěsnými akustickými absorbéry. Vybrali jsme panely Ecophon Solo Freedom pro jejich tvárnost, která umožnila výrobu různých tvarů, jež do prostředí školky pasují – například hvězdy, květiny či mráčky. Absorbéry jsou vyrobeny ze skelné vaty, která výborně tlumí hluk. Navíc mají nehořlavé jádro a jsou plně recyklovatelné,“ uvádí architekt AKESO holdingu Konstantinos Tsirtsikos, autor návrhu berounské školky.
Máte-li po ruce sluchátka, pusťte si následující video, které demonstruje zvukové podmínky ve třídě se dvaceti studenty bez akustických opatření a s nimi.