Červen 06, 2022 | autor: Jana Helbichová | Foto: Hary Marwell
Soutěž Nejkrásnější česká kniha roku 2021 vyhlásila vítěze. Přinášíme rozhovor s majitelem tiskárny, jejíž jméno při vyhlášení zaznívalo nejčastěji.
PRAHA – Letošní 57. ročník soutěže Nejkrásnější česká kniha roku 2021, kterou každoročně vyhlašuje Památník národního písemnictví, je za námi. Během vyhlášení se v souvislosti s oceněnými knihami často opakovalo jméno jedné tiskárny z Brna, která se právě na krásné knihy zaměřuje. Poprosili jsme Roberta Helbicha z Tiskárny Helbich, aby nám představil oceněné knihy z jejich produkce.
Dalo by se říct, že oceněné knihy charakterizují tři rysy. Jejich tvůrci mají nezdolnou touhu překonat všechny výzvy, jejich nakladatelé se za ně postaví v každé situaci a grafičtí designéři dokážou neuvěřitelné kousky na poli knižního designu. Díky této výjimečné konstelaci vznikají díla, která se právem umísťují na předních místech.
Situace je opravdu náročná, letos nedostala literatura téměř žádnou podporu. Pokud mají vznikat dobré knihy, musí být slušně zaplaceni všichni, kdo se na nich podílejí, od první korektury přes úpravu fotografií až po poslední editaci tisku. A to se ani nezmiňuji o cenách materiálů, konkrétně papíru, který snad už letos dosáhl svého maxima, doufejme…
Kdybych hledal nějaký příklad z praxe, tak právě kniha z nakladatelství wo-men Hranice lásky od Dity Pepe, která obdržela 2. místo v kategorii Bibliofilie a autorské práce NČKR 2021, se v podstatě prodává za náklady. Nás těší, že jsme se na ní díky Štěpánu Malovcovi, jenž dělal grafickou úpravu, neskutečně technicky vyřádili. Tím myslím kombinaci papírů, přímých barev, barevné ořízky, skrytých listů a zmenšených formátů.
PositiF si za dobu své existence díky pečlivému výběru Tomáše Pospěcha, historika fotografie a kurátora, vybudoval pevné místo mezi českými nakladateli.
Zájem o nakladatelství je obrovský, ale jeho kapacita je omezená, ročně vydávají pouze čtyři knihy. Úspěšnost výběru potvrzuje kniha FELIX KOLMER – SLIB, která získala 1. místo v kategorii Krásná literatura NČKR 2021. Skvělý obsah umocňuje grafická úprava Milana Nedvěda, který trval na vyšití monogramu F. K. do knižních desek. Jsme přesvědčeni, že je to pravděpodobně první kniha v dějinách současného knižního designu s monogramem na deskách.
Běžíliška je mladé malé nakladatelství, které nelze do objemu produkce srovnávat s Albatrosem nebo Baobabem. Přesto jeho publikace pravidelně získávají celou řadu ocenění, což potvrdil i letošní ročník NČKR 2021, v němž kniha Malí fotografové získala první místo v kategorii Učebnice pro školy. Situaci trefně vystihuje úryvek rozhovoru s grafičkou knihy Bárou Toman Tylovou, který najdete na webu Běžílišky. „Víš, že v tom rozpočtu se vůbec nepočítá s žádnou naší prací? Aha. A to tam ještě taky není to černý plátno na hřbet. Tak to ho asi nedáme, ne? Ale jasně že dáme. Bude to krásný a vyhraje to všechny ceny!“
Běžíliška si nakonec odnesla z letošního vyhlášení ještě další cenu – první místo v kategorii Literatura pro děti a mládež získala za knihu Karlíček a vosy, což je skvělá věc nejen pro děti od Hany Šradějové.
Narážíte pravděpodobně na publikaci INFEKCE Václava Jiráska a Daniela Trávníčka. Autorská kniha obřích rozměrů je záznamem tvůrčí infekce trvající dvacet let. Fotografický cyklus uzavřený v bílém igelitovém pytli, chránícím diváka před další nákazou, je skvělou nadrozměrnou podívanou v grafické úpravě Mikuláše Macháčka.
Univerzity zaujímají na nakladatelském poli významné místo a jejich role je pro nekomerční knižní trh naprosto nezbytná. Už zmíněné Hranice lásky nebo Infekce by vůbec nemohly vzniknout bez podpory akademické půdy, jak pro svou výjimečnost, tak i náročnost. Další podobnou publikací je například Moc věcí designéra Antonína Tomáška, kterou vydala Fakulta umění a designu UJEP. Porota ocenila právě mezioborovou pestrost publikace, kterou prezentují texty filozofky Anny Hogenové a teoretika Radka Wohlmutha, fotografie Jiřího Thýna a v neposlední řadě krystalicky čisté grafické zpracování Adély Svobodové.
Trochu mě mrzí, že nebyly oceněny umělecké publikace Viktor Pivovarov nebo Rezavá ústa. Naopak si velmi vážím druhého místa za polygrafické zpracování, které dostala kuchařka Pavel Berky – Recepty. Mám radost, že porotu zaujala mimořádně provedená šitá švýcarská vazba, protože na našeho „švýcara“ jsme dost pyšní, a také kazeta – šubr se záložkou a tužkou na poznámky.
FELIX KOLMER – SLIB
Kniha je citlivým literárně-dokumentárním portrétem Felixe Kolmera. K tématu života poznamenaného holocaustem je vhodně zvolena forma práce s fotografiemi, texty neokázale doplňuje dobová patina a vazba s vnitřním sešitem jako by pocitově navazovala na skautské deníky.
NAKLADATELSTVÍ: POSITIF A ČESKÝ OSVĚTIMSKÝ VÝBOR
KNIŽNÍ ÚPRAVA: MILAN NEDVĚD
KARLÍČEK A VOSY: PŘÍBĚH VLÍDNÉHO NEPŘÁTELSTVÍ
Špičkový UV tisk na nenatíraném tónovaném papíru Arena Natural Rough (Fedrigoni) působí velmi vyváženým a přirozeným dojmem. Ražby na barevně výrazném plátně s přiměřenou intenzitou krásně kryjí barvu plátna. Kniha má skvělý formát pro malé i velké čtenáře.
NAKLADATELSTVÍ: FRANTIŠEK HAVLŮJ – BĚŽÍLIŠKA
KNIŽNÍ ÚPRAVA: HANA ŠRADĚJOVÁ
MALÍ FOTOGRAFOVÉ
Hned při prvním listování knihou Malí fotografové vás zaujme skvělé propojení výtvarné a grafické části s formou a obsahem. Milovníci černé si přijdou na své – černá ražba, černá ořízka, černé plochy... Dokonalé provedení plastických parciálních UV laků na vnitřních stranách bloku díky skvělému sítotisku antipenetračními laky.
NAKLADATELSTVÍ: FRANTIŠEK HAVLŮJ – BĚŽÍLIŠKA
KNIŽNÍ ÚPRAVA: BARBORA TOMAN TYLOVÁ
HRANICE LÁSKY: TRAUMA JAKO MOTIVACE K TVORBĚ. FOTOGRAFIE JAKO TERAPIE
Tady jsme se vyřádili a šli až za svoje limity – kombinace papírů, přímých barev, barevné ořízky, skrytých listů a zmenšených formátů.
NAKLADATELSTVÍ: WO-MEN, UNIVERZITA TOMÁŠE BATI VE ZLÍNĚ
KNIŽNÍ ÚPRAVA: ŠTĚPÁN MALOVEC
VÁCLAV JIRÁSEK / INFEKCE 2001–2021
Autorská kniha, jak jinak než obřích rozměrů, je záznamem tvůrčí infekce trvající dvacet let. Fotografický cyklus uzavřený v bílém igelitovém pytli, dělícím diváka od další „nákazy“, je skvělou nadrozměrnou podívanou.
Formát, který si do knihovny jen tak nedáte. Zajímavě řešený potištěný igelitový obal, který katalog vlastně drží pohromadě a zároveň popisuje celý projekt.
NAKLADATELSTVÍ: VYSOKÁ ŠKOLA UMĚLECKOPRŮMYSLOVÁ V PRAZE, EASTERN FRONT, DANIEL TRÁVNÍČEK
KNIŽNÍ ÚPRAVA: MIKULÁŠ MACHÁČEK
CENU UDĚLUJE SVAZ POLYGRAFICKÝCH PODNIKATELŮ
PAVEL BERKY – RECEPTY
Druhá cena byla udělena publikaci Pavel Berky – Recepty. Celek zahrnuje vlastní publikaci uloženou v kazetě. Ta je opatřena jednoduchým kartonovým pouzdrem vybaveným tužkou a záložkami pro poznámky. Zvolením vhodného grafického bezdřevého voluminózního papíru byla velmi umocněna kvalita provedeného tisku. Porotu zvláště zaujala mimořádně provedená šitá švýcarská vazba, kdy je knižní blok zavěšen do obálky s přední i zadní chlopní a opatřen parciálním UVlakem.
NAKLADATELSTVÍ: PAVEL BERKY
KNIŽNÍ ÚPRAVA: MARTIN MIKEŠ
Autor: red
Letecké taxi začne operovat v Québecu od roku 2026
Podcast: Až v Americe jsem si uvedomila, že přístup ke studiu tady byl úplně špatný, říká Marie Tomanová
Pokračovat
Pokračovat
Pokračovat
Pokračovat
Pokračovat
Pokračovat
Pokračovat
Pokračovat
Pokračovat
Pokračovat