Náš vztah ztvrdil beton

Náš vztah ztvrdil beton,... aneb jak český konstruktér a designérka dokázali svou vášeň pro beton projektovat do subtilních lehátek a minimalistických umyvadel.

Wumyvadlo

„Na designovém betonu mě jednoznačně baví ta výzva překonávat hranice jeho možností. Je to materiál starý tisíce let. Přitom se ale stále dál vyvíjí.“ Rostislav Rypl

Na počátku svého doktorandského studia v německých Cáchách Rostislav Rypl vůbec netušil, že jej výzkum nejmodernějších technologií konstrukčního betonu přivede k bytovému designu. Jeho tehdy budoucí žena Ada, architektka a produktová designérka, viděla v textilním betonu neskutečné možnosti, slovo tedy dalo slovo a vzniklo Betone.

Wschody_textilní beton

Designové výrobky z betonu vyráběné technologií sklo-cementu nejsou ničím neobvyklým. Tato technologie se ale nehodí kvůli nárokům na nosnost a subtilnost v jednom, například na elegantní schodiště nebo lehátko. Takto náročné designové kousky lze vyrobit pouze díky speciální technologii textilního betonu, na které stavíme naše know-how, protože uhlíková výztuž umožňuje dosud nepředstavitelnou svobodu formy a subtilnost nosných elementů.

lehatko

Produkty Betone se tak stávají silným prvkem interiéru, přičemž si si dokáží udržet estetickou čistotu a minimalismus. Se samozřejmostí navíc respektují přírodní materiály jako například dřevo.

„Nejvíc si na betonu cením toho, že si na nic nehraje a nic nepředstírá. A přesto je osobitý a krásný. A takoví chceme být i my.“ Ada Rypl Žabčíková

Seznam produktů nekončí jenom u schodiště a lehátka. V brněnské výrobně, která je zároveň ateliérem i laboratoří se neustále pracuje na nových postupech. Zákazníci se tak mohou těšit z vany, 15 mm tenkého stolu, umyvadla, stojanů na víno nebo třeba i vývrtky.

stulBTN

 

Rostislav Rypl se s textilním betonem jsem poprvé setkal v roce 2008 na RWTH univerzitě v německých Cáchách, kde pracoval šest let na vývoji tohoto nového kompozitního materiálu. Po obhájení dizertační práce se vrátil do Čech a s Adou založili firmu Betone.

Ada Rypl Žabčíková vystudovala průmyslový design na SŠUD a architekturu na VUT v Brně a na Politecnico di Milano. Studium a praxe v oboru se jí staly základem pro navrhování objektů, tvarování a práci s materiálem.

ff5a17_30de9e10f599489f9d23dcf7ef4e605c~mv2

 

Autor: Jana Hloušková

Zajímám se o architekturu, fotografii a ikonografii (vizuální hádanky: ikon – obraz, grafein – psát). Vystudovala jsem Památkovou péči se zaměřením na technické památky (Ostravská univerzita v Ostravě) a Teorii dějin výtvarných umění (Univerzita Palackého v Olomouci).