Najdou architekti pod vedením Winyho Maase novou vizi pro Česko?
BRNO – CZ2: Visions for the Future of the Czech republic navazuje na předešlé práce Winyho Maase, zakladatele legendární architektonické kanceláře MVRDV, v pozici profesora Fakulty architektury ČVUT v Praze, kde měla putovní výstava svou premiéru. Odtud se přesouvá do prostor Tržnice na brněnském Zelném trhu, kde 15. února představí vize více než 150 studujících z Česka i širšího světa prostřednictvím projektů a názorů umístěných do velkoformátové mapy ČR. Mezi návrhy zaujme třeba pěstování hub v opuštěných dolech, rozšíření orné půdy na střechy paneláků a další.
„Důležitým rysem vizí, které zde nalezneme, je jejich optimismus. Optimismus, který je téměř naivní. Optimismus, který je tolik potřebný tady a teď, potřebný v české společnosti, která má až příliš často problém s pseudoracionálním negováním jakékoliv angažovanosti, ambicí či snahy o změnu status quo. Negováním, které je ve své podstatě diktováno strachem. Strachem známým dnes po celém světě, ale zde nad Vltavou, Moravou a Odrou mnohem silnějším a nebezpečnějším. Jako architekti a urbanisté si tento strach uvědomujeme i v naší profesi. Věříme, že nás nejen oslabuje, ale také, a možná především, mění,“ říká Szymon Rozwałka z FA VUT v Brně a dodává, „potřebujeme nové probuzení, nové naladění, novou citlivost, bez níž nemůže vzniknout nové myšlení. Byli bychom rádi, kdyby CZ2 přiložila ruku k dílu takového probuzení”.
Výstava je výstupem unikátního propojení českých škol FA VUT, FA ČVUT, FAA TUL, Archip a nizozemské TU Delft Faculty of Architecture & the Built Environment s think tankem The Why Factory. Zamýšlí se nad budoucností Česka a přichází se stovkami nápadů pro zalesnění, národní parky, průmyslovou výrobu, dopravní infrastrukturu, bydlení, demografii, hustotu obyvatel, ekologii, sociologii nebo ekonomiku.
„Spolupráce na bázi univerzitních institucí z České republiky a Nizozemského království představuje v mnohém pohled nastupující generace architektů, pro kterou je evropský propojený prostor samozřejmou a žitou realitou. I z tohoto důvodu je možné na projekt nahlížet jako na sdělení mladých Evropanů, kteří intenzivně vnímají výzvy naší doby, spojené především s probíhající změnou klimatu a s ní souvisejícími socioekonomickými a politickými posuny,“ komentuje děkan FA VUT Radek Suchánek.
Poslední den výstavy 13. března proběhne od 18 hodin diskuzní kulatý stůl na téma hledání vizí pro Moravu. Tato diskuze je součástí širší výzvy celé výstavy – výzvy k vytvoření stabilní národní platformy pro definování vizí republiky, která zpřístupní multioborovou debatu napříč širší odbornou i laickou veřejností. Dále se výstava zastaví v nové kulturní čtvrti Automatické mlýny v Pardubicích, na ostravském festivalu Colours of Ostrava a poté i na Pražském hradě. Každá zastávka má pomoci rozproudit diskuzi o budoucnosti země. Velkoformátová mapa s vizemi pak slouží jako první verze platformy k této debatě, jež má v budoucnu umožnit celému národu sdílet a formovat vlastní směřování v inkluzivní a nestranné formě.