Půjde Mosilana k zemi? Architektonické památky bude hájit nový spolek ZA BRNO
- 24. března 2021
- Aktuality
- autor: Jan Gerych
- Foto: Michal Doležel

Společnost Financial Consortium chce na místě bývalého textilního komplexu Mosilana postavit rezidenční čtvrť. Bývalá Mosilana je poslední industriální památkou na fenomén moravského Manchesteru.
Brno – Žádost o stanovisko k Demoliční dokumentaci areálu “Bývalá Mosilana” na Křenové 19 dorazila na začátku měsíce. Přidala se tak k dalším žádostem, které se začaly objevovat od lednového soudního zrušení ochrany stovek brněnských architektonických památek. Situace vyprovokovala založení spolku ZA BRNO, jenž chce zamezit i mnohdy zbytečným demolicím cenných objektů.
Areál Mosilany je dlouhodobě evidován v seznamu brownfieldů, a tak majiteli v demolici nic nebrání. Jde však už o skutečně jedinečnou připomínku textilní historie, která udělala Brno městem, jakým dnes je. Jsou s ní spojena jména továrníků jako Max Kohn, bratři Strakoshkové a rodina Tugendhat. Obsahuje taky pestrou skladbu typových průmyslových budov i architektonických stylů. Spolek ZA BRNO je přesvědčen, že je nutné zachovat alespoň sedm z téměř padesáti staveb.
Bývalá Mosilana vznikla po 2. světové válce sloučením pozůstatků textilní produkce židovských podniků, které byly arizovány během války. Zpracovávalo se tam soukenné, vlněné i hedvábné zboží a exportovalo se do světa. Výroba tu utichla až v roce 1996, kdy se pozůstatky přesunuly do Nové Mosilany v Černovicích. Od té doby se do obnovy areálu výrazně neinvestovalo, v současnosti tam působí firmy nebo hub pro kreativní profese.

Stavitel kompletní demolici odůvodňuje špatným technickým stavem a záměrem nového celkového urbanistického řešení. ZA BRNO apelují na město, ať investora přesvědčí k zachování nejikoničtější architektury jako třeba továrny na vlněné zboží David Hecht od Bruna Bauera s komínovou střechou, továrnu na vlněné zboží Max Kohn při ulici Vlhká, již později spravovali Tugendhatové, továrnu na vlněné zboží Hlawatsch & Isbary přestavenou Brunem Bauerem podél Špitálky nebo symbolický tovární komín.

Továrna na vlněné zboží D. Hecht, zdroj pamatkovykatalog.cz
Zakladatelé spolku Michal Doležel (historik a zastupitel JMK) a Robert Janás (vedoucí oddělení dějin umění Muzea města Brna) si uvědomují, že je zachování všech požadovaných továren maximalistický požadavek, který půjde jen stěží naplnit, chtějí proto jednat konstruktivně. K vytvoření organizace je inspiroval také Spolek za starou Prahu a získali si podporu kolem 25 osobností a odborných kapacit včetně Kateřiny Tučkové, Jindřicha Chatrného a Aleše Svobody. U výzvy pro Mosilanu se k nim připojila i taková jména jako Arnošt Goldflam, Milena Flodrová, Martin Glaser (NdB), Jana Horváthová (MRK), Prof. Lubomír Slavíček, Kamila Zlatušková (Serial Killer), Martin Reiner (Druhé město) a další.
“Po předchozích likvidacích takřka celého areálu bývalé Vlněny a dalších industriálních staveb, které zmizely z mapy Brna, máme nyní u Mosilany příležitost zachovat se tak, jak to známe například ze Slezské galerie v Katowicích nebo obdobných areálů v Hamburku,“ říká Michal Doležel.

Továrna na vlněné zboží Hlawatsch & Isbary, zdroj pamatkovykatalog.cz
Iniciativa za zachování toho nejhodnotnějšího z Bývalé Mosilany je první aktivitou spolku ZA BRNO. Ten chce nejen připomínat kulturní dědictví města, popularizovat brněnskou architekturu i historii, ale má v úmyslu zamezit i mnohdy zbytečným demolicím cenných objektů, ke kterým v Brně dochází stále častěji.
“Neexistence památkových zón a ztráta památkové ochrany u více než 1 400 budov bude znamenat nenahraditelnou ztrátu nejenom pro Brno, pokud se situace nezačne urychleně řešit,” varuje Robert Janás.