Moderní Dům vína s produkty místních vinařů navrhli do historického jádra obce místní architekti
- 15. října 2021
- Realizace
- autor: Jan Gerych
- Foto: Faruk Pinjo

Švýcarská obec s tři a půl tisíci obyvateli si postavila Dům vína, který slouží také jako kulturní centrum. Moderní budovu citlivě napojenou na historickou strukturu navrhli místní architekti Carlos Martinez.
BERNECK, ŠVÝCARSKO – Údolí středního Rýna je vyhlášenou vinařskou oblastí už 1100 let. Okolní lesy jsou navíc oblíbenou rekreační destinací i pro přilehlé regiony. V Bernecku proto usoudili, že by se jim hodil Dům vína, kde by mohli návštěvníky pohostit a prezentovat jim produkci místních vinařů. Architekty nemuseli hledat daleko, oslovili berneckou kancelář Carlos Martinez Architekten.
Dům vína tvoří dvě budovy – monolitická z béžového betonu a tradičně působící „stodola”, která začleňuje novou architekturu do historického rázu obce. Obě stavby harmonicky navazují hřebeny sedlových střech na sousední budovu u hlavní ulice. Zatímco stodola ukrývá vstup, komunitní a provozní místnosti, v monolitu se nachází sklep a lounge na pořádání akcí.
Vinný sklep pojme kolem 2000 lahví od dvacítky vinařů a chrání je ve stálé teplotě 17°C. Slouží jako předváděcí a degustační místo s moderní interpretací klenutého stropu a broušenou betonovou podlahou, jež má připomínat přírodní štěrkové podloží v tradičních sklepech.
Interiér eventové lounge je velkorysý, světlý, dřevěné obložení odkazuje na vinný sud a velkoformátové francouzské okno bezbariérově propojuje prostor s vnější terasou. Sál se tak vyzývavě otevírá do centra obce. Zvnějšku lze na betonovém povrchu najít otisky listů různých vinných rév jako odkaz na účel této nové architektury.