Mezinárodní umělec si zařizuje rezidenci v bývalém vepříně
- 23. srpna 2022
- Realizace
- autor: Jan Gerych
- Foto: Francesca lóvene

STECHLIN, NĚMECKO – Bývalou prasečí farmu v braniborském Stechlinu, v dojezdové vzdálenosti od Berlína si koupil mezinárodně uznávaný umělec Danh Võ. Ve Vietnamu narozený Dán tvoří instalace a konceptuální umění a působí střídavě v Evropě a Mexiku. Farmu Gutshof Güldenhof si zvolil jako svoji evropskou základnu. Heim Balp Architekten ji pro něj upravují na centrum umění a udržitelného života nazvané Statek Güldenhof.
Pro německé architekty šlo o druhou zakázku s uměleckým rozměrem, aktuálně se podle jejich návrhu dokončuje přestavba berlínské továrny z Lindower Strasse na kreativní hub. Tentokrát pracovali s poměrně zachovalým zemědělským areálem z 18. století. Svými zásahy z něj vytěžili 5000 m2 užitné plochy, na niž umístili ateliér, výstavní a skladovací prostory, depozitář, dílny pro práci s keramikou, dřevem a kovy, bydlení pro pana umělce a jeho komunitu až 20 lidí a společenské prostory. Součástí usedlosti jsou také farmářské kapacity koncipované se zřetelem na udržitelnost a soběstačnost dle principů permakultury.
V centru statku je třípodlažní budova o dvou křídlech, z níž ale architekti zachovali jen obvodové zdi. Střechu udělali z vlnitého plechu, jenž je zde typický pro užitné zemědělské účely a fasádu zvýraznili černou barvou. Jak je jejich zvykem při práci v historickém kontextu, výrazně tak rozlišili nové od původního. Do zdí prolomili nové otvory, které na černé ploše rozehrávají asymetrickou geometrickou hru. Uvnitř vznikl prostor pro bohatou společenskou interakci.
Středem budovy je jak místně tak funkčně velkorysá kuchyň s jídelnou, kde se všichni setkávají. V západním křídle se vybouraly příčky a stropy, aby vznikl rozsáhlý „obývák” s kamny tradičního venkovského typu o rozměrech 4 x 5 m. Topí, ohřívají jídlo, vodu a dá se na nich povalovat. Východní křídlo zachovalo původní dělení na patra, v přízemí je ubytování pro komunitu s ložnicemi, koupelnou a knihovnou. Nad ním je dvoupodlažní ateliér Danha Võ.
Z východní stodoly z kamene a cihel architekti udělali depozitář s kontrolovaným klimatem a speciální sekcí pro práce na papíře a film. Nad ním je výstavní síň. Druhá kamenná stodola na opačném konci je opravená, ale ponechali ji víceméně v původním stavu. Slouží jako sklad kovu a dřeva pro účely přidružených dílen. Stáje na severní straně dnes slouží jako skleník k farmaření. Původní zůstaly opět jen obvodové zdi a světlo dovnitř vpouští nová průsvitná polykarbonátová střecha. Kus země je zde vydlážděný pro účely kulturních produkcí a nebo pro umístění stolů k nasycení návštěvníků během akcí pro veřejnost.