Masdar CLEAN-TECH FUTURE: ekologická oáza uprostřed pouště

Ekologický projekt architektonického studia Foster+Partners přichází s řešením celosvětového problému velkoměst a jejich obyvatel, představuje město budoucnosti, vlastně už skoro současnosti.

Město Masdar se má stát ekologickou oázou Spojených arabských emirátů. Území v poušti o rozloze 6 kilometrů čtverečních pro 50 000 lidí bude obestavěno vysokou zdí, jenž jej bude chránit před extrémními teplotami a zároveň v něm udržovat příjemné mikroklima. Výrobu elektrické energie zajistí solární panely a 80 procent vody se bude recyklovat. Používání klimatizace omezí úzké ulice, které budou lemovat vysoké budovy a „solární deštníky," čímž se sníží teplota vzduchu.  Město napojené na stávající externí infrastrukturu, železnici a letiště bude vůbec prvním na světě bez automobilů na fosilní paliva – lidé se v něm budou pohybovat především pěšky, na kole nebo pomocí elektromobilů.

Sen všech ekologů a developerů má být naplněn v roce 2016.

Projekt architektonického studia Foster+Partners a jeho lídra Normana Fostera, nositele Pritzkerovy ceny za architekturu, kompletně reflektuje zásadní problémy Spojených arabských emirátů, kterými jsou nedostatek vody, extrémní klimatické podmínky a vysoká spotřeba ropy. Zároveň společně s čínským Dongtanem představuje fenomén eko-města bez uhlíkových emisí, které využívá energii z přírodních a obnovitelných zdrojů, a ve kterém se jeho obyvatelům dobře žije.

Vizualizace: Foster+Partners

 

Autor: Jana Hloušková

Zajímám se o architekturu, fotografii a ikonografii (vizuální hádanky: ikon – obraz, grafein – psát). Vystudovala jsem Památkovou péči se zaměřením na technické památky (Ostravská univerzita v Ostravě) a Teorii dějin výtvarných umění (Univerzita Palackého v Olomouci).