Květen 15, 2015 | autor: Jana Hloušková
Ekologický projekt architektonického studia Foster+Partners přichází s řešením celosvětového problému velkoměst a jejich obyvatel, představuje město budoucnosti, vlastně už skoro současnosti.
Město Masdar se má stát ekologickou oázou Spojených arabských emirátů. Území v poušti o rozloze 6 kilometrů čtverečních pro 50 000 lidí bude obestavěno vysokou zdí, jenž jej bude chránit před extrémními teplotami a zároveň v něm udržovat příjemné mikroklima. Výrobu elektrické energie zajistí solární panely a 80 procent vody se bude recyklovat. Používání klimatizace omezí úzké ulice, které budou lemovat vysoké budovy a „solární deštníky," čímž se sníží teplota vzduchu. Město napojené na stávající externí infrastrukturu, železnici a letiště bude vůbec prvním na světě bez automobilů na fosilní paliva – lidé se v něm budou pohybovat především pěšky, na kole nebo pomocí elektromobilů.
Sen všech ekologů a developerů má být naplněn v roce 2016.
Projekt architektonického studia Foster+Partners a jeho lídra Normana Fostera, nositele Pritzkerovy ceny za architekturu, kompletně reflektuje zásadní problémy Spojených arabských emirátů, kterými jsou nedostatek vody, extrémní klimatické podmínky a vysoká spotřeba ropy. Zároveň společně s čínským Dongtanem představuje fenomén eko-města bez uhlíkových emisí, které využívá energii z přírodních a obnovitelných zdrojů, a ve kterém se jeho obyvatelům dobře žije.
Vizualizace: Foster+Partners
Autor: Jana Hloušková
Zajímám se o architekturu, fotografii a ikonografii (vizuální hádanky: ikon – obraz, grafein – psát). Vystudovala jsem Památkovou péči se zaměřením na technické památky (Ostravská univerzita v Ostravě) a Teorii dějin výtvarných umění (Univerzita Palackého v Olomouci).
Odtud Continental řídí gumárenské impérium
Kritici mu říkají „maršmeloun“. Líbí se vám obličejový dům?
Pokračovat
Pokračovat
Pokračovat
Pokračovat
Pokračovat
Pokračovat
Pokračovat
Pokračovat
Pokračovat
Pokračovat