Architekt Martin Stark přišel se soběstačnými zemními domy nové generace
- 4. září 2017
- Studenti
- Soutěže
- Seriál
- Aktuality
- autor: Jiří Hloušek

Třetí díl seriálu, který představuje talenty architektonického projektu Český ostrovní dům (ČOD), se věnuje soběstačnosti a fenoménu zemních budov. Představíme si vizi takových domů od Ing. arch. Martina Starka.
Martin Stark je prototypem architekta, který se již na vysoké škole poměrně výrazně vymykal svým rukopisem a nápady. Rodák ze Starého Plzence totiž během posledních dvou let studia stihl uspět hned ve třech mezinárodních architektonických kláních od Kazachstánu po Šanghaj. U nás vyvolaly největší odezvu jeho návrhy soběstačných zemních domů pro projekt Český ostrovní dům, díky nimž se Martin stává vyhledávaným architektem nejen v České republice.

Integrované fotovoltaické panely v kombinaci s bateriovým úložištěm zajišťují budovám energetickou nezávislost, autor: Martin Stark, Petr Čmelík
Po úspěchu v Challenge Cup of Solar Building Design v Šanghaji uspěl Stark i v projektu Český ostrovní dům, zahájil doktorské studium na ČVUT se zaměřením na stínící prvky a obnovitelné zdroje energie v architektuře a začal pracovat pro vlastní klienty. V rámci projektu ČOD nyní dokonce postoupil do českého finále celosvětové soutěže Energy Globe, oceňující ty nejvýraznější projekty na poli energetiky a její budoucnosti. „Pro mě i pro celý ČOD je každý hlas v této soutěži odměnou a podporou šetrnějšího způsobu života, snad nám lidé pomohou,“ dodává Stark. Podpořit projekt ČOD v klání Energy Globe můžete také svými hlasy online zde.

Integrované fotovoltaické panely v kombinaci s bateriovým úložištěm zajišťují budovám energetickou nezávislost, autor: Martin Stark, Petr Čmelík
Soběstačný zemní dům
Navrhovat tzv. ostrovní domy, tedy budovy kompletně nezávislé na inženýrských sítích je architektonický a především technologický oříšek. V době, kdy se energetická decentralizace a obecná šetrnost stávají velkým společenským tématem znamenají takové budovy velice zajímavý pohled do blízké budoucnosti. „Jakmile jsem viděl fotografie pozemku, zejména jeho svažitost a blízkost lesa, v hlavě se mi začala rodit představa hmoty vystupující ze svahu, reagující na daný terén,“ popisuje Stark. V technickém návrhu, který detailně zpracovával s kolegou Ing. Petrem Čmelíkem se logicky ukázalo, že zapuštění do terénu také značně vylepšuje letní tepelnou stabilitu celého domu. Zároveň návrh kombinuje moderní technologie solární výroby energie, jejího ukládání do domácího bateriového úložiště, inteligentního řízení a maximalizaci užívání dešťové vody.
Po účasti v ČOD
„Koncepty zemních budov pro ČOD od Martina Starka a Petra Čmelíka vzbudily pro mě až nečekanou odezvu veřejnosti. Lidé diskutovali, studovali návrhy a ti nejnadšenější z nich se stali Martinovými klienty. Je hezké to pozorovat,“ popisuje Pavel Podruh, zakladatel projektu ČOD. „Většinou nechtějí přímo ostrovní řešení, ale energeticky efektivní rodinný dům zasypaný zeminou. Založil jsem vlastní ateliér a hrne se tolik práce, že nestíhám ani dokončit své webové stránky. Externě spolupracuji na různých projektech s více ateliery u nás i v zahraničí,“ dodává Stark.
Kromě návrhů rodinných domů, aktuálně například dokončuje studii vily pro jednoho polského investora a návrh lanovky v Děčíně. „S klienty se snažím vést otevřený dialog, snažím se pochopit jejich požadavky a pomoci jim ujasnit si, co od bydlení očekávají. Dospět k určité filozofii bydlení a vtisknout jí formu fungující po výtvarné, ale i technické stránce,“ uzavírá architekt Martin Stark.

Urbanistický návrh vlakového nádraží a přilehlých území, Praha - Horní Měcholupy, Návrh: Martin Stark
Seriál Český ostrovní dům
1. díl seriálu ČOD: Architekt Vojtěch Lichý a jeho nezávislý dům na baterky
2. díl seriálu ČOD: Architekt a projektant Daniel Brýda má nezávislost v krvi
Více o aktuálním ročníku i tom uplynulém naleznete zde: Vše o ČOD
Titulní fotografie: Karolína Dostálová