Chtěli jsme vyvinout dokonalejší a bezúdržbovou alternativu dřevěnému obkladu, říká Martin Kobosil z firmy Abard

HORNÍ LOMNÁ – Manželský pár si vyhlídl vysněnou lokalitu pro svůj prázdninový dům. Našli ji v horách, kam dlouhé roky jezdili na dovolené a rozhodli si tam postavit letní bydlení, jež uspokojí jejich nejnáročnější touhy. Plán jim však zkomplikovaly náležitosti vyplývající z regulací chráněné krajinné oblasti. Novostavba podle nich měla být z poloviny dřevostavba ladící s místními tradičními roubenkami.
Investoři si svou budoucí usedlost nepředstavovali jako dřevěnou chalupu, chtěli solidní zděnou stavbu, a už vůbec se jim nechtělo do budoucna trávit čas neustálou údržbou dřeva. Regulace vyžadující rozdělení budovy na půlky podle stavebního materiálu už jim vůbec nedával smysl. Zapeklitou situaci jim pomohl vyřešit až objev technologie firmy Abard. Díky ní si mohli postavit dům, jak chtěli, a pokrýt ho imitací roubení přesně podle představ památkářů či úředníků.
Nejprve přijel zástupce firmy obhlédnout objekt. Investor mu vyložil záměr a požadavky, na jejichž základě byla uzavřena dohoda o rozsahu práce. Zaměřil se dům a byla vypracovaná cenová nabídka. Potom v domluvený den dorazili řemeslníci zhotovit dekorativní fasádu.
Imitace roubení je ucelený fasádní systém dekorativních omítek, který se vyrábí z maltové směsi. Speciálními nástroji se pak do ní vytváří struktura dřeva, která ve výsledku imituje skutečný trám či prkno. Dá se umístit na jakýkoli podklad završený perlinkou v lepidle. Po vyzrání maltové směsi se aplikuje nátěr fasádní barvou s ochrannými přísadami proti klimatickým a biologickým vlivům. Na závěr přijde speciální lazura, jež vytvoří odpovídající patinu starého dřeva.
Zkamenělé dřevo je kombinace špičkové technologie, unikátní techniky a tradiční architektury. Vyrábí se z minerální maltové směsi s obsahem písku, cementových pojiv a zanedbatelného množství stavebně chemických aditiv. Je prostá jakýchkoliv toxinů, takže se bez obav užívá jak v exteriéru, tak interiéru. Tato omítka je paropropustná, hydrofobní, odolná vůči poškození, povětrnostním vlivům, UV záření, plísním, řasám nebo houbám. V neposlední řadě je také nehořlavá, což ocení architekti a projektanti při navrhování veřejných budov právě z důvodu požární odolnosti. Velký význam má v dnešní době i ohleduplnost k přírodě, neboť se zde pro dřevěný vzhled nemusí porazit jediný strom. Realizaci fasády lze provést nejen v rustikálním stylu roubení, s veškerými detaily, včetně typických rybinových spojů rohů, nebo prvků zdobených štítů. Technologii lze použít také v moderním stylu na současné stavby, nebo naopak k vytvoření historického hrázdění.
Dřevo však není jen záležitostí historické architektury. Jeho obliba je nadčasová a své místo má i v současné architektuře. Jestliže v minulosti šlo o praktickou volbu, dnes jde právě především o design. Dekorativní funkci ale značně ubírá na atraktivitě náročná péče, již dřevo vyžaduje. Zkamenělé dřevo je oproti tomu zcela bezúdržbové a jeho ztvárnění nezná omezení. V Abardu umí zrealizovat, cokoli projektant zapracuje do projektové dokumentace. Struktura dřeva je přitom vždy tak věrná, že nezasvěcený kolemjdoucí o pravosti nezapochybuje ani na okamžik.