Mapamátky lákají na offline zážitky s architekturou v ulicích Prahy
- 8. ledna 2021
- Design
- autor: Jan Gerych
- Foto: Mapamatky

Vytáhnout ven lidi od monitorů a v časech omezeného cestování nabídnout architektonické zážitky z domácích zdrojů chce projekt Mapamátky. Vytvořila jej skupina třiceti vysokoškoláků bez jediné schůzky naživo.
Praha - Skupina studentů programu Arts Management na VŠE v Praze přišla s nápadem jak vytěžit ze současných omezení popularizaci pražských architektonických památek. Vytvořili online průvodce k offline procházkám, které předvedou Prahu netradiční optikou. Uživatelé se stávají turisty, a aniž by porušili vládní nařízení, mohou na vlastní kůži a na čerstvém vzduchu zažít hodnotnou architekturu, kterou možná dříve míjeli bez povšimnutí.
Podobný záměr sleduje už od roku 2011 Brněnský architektonický manuál (BAM). „Byla jsem loni v Brně a s manuálem strávila několik dní. Byl jednou z hlavních inspirací pro projekt Mapamátky," uvedla za autorský tým Marie Zákostelecká. Mapamátky mají oproti BAMu zásadnní funkční výhodu - jsou postavené na bázi Google Maps, takže se můžete cestou orientovat pohodlně se svým smartphonem.
V prosinci minulého roku představily Mapamátky čtyři pilotní komentované okruhy. Studenti vytvořili vlastní Literární trasu, společně s projektem A489 Brutalistní trasu, iniciativa Prázdné domy zaštítila Prázdnou trasu a ve spojení s instagramovým profilem Filmed in Prague vznikla Filmová trasa.
Literární trasa; aneb hoďte knihu za hlavu, je čas na procházku
Projdete se kolem domů, v nichž dříve pobývali čeští literáti jako Neruda, Werich, Kafka, Světlá, Erben a další. Trasa zabere lehce přes hodinu, posouváte se ale vlastním tempem pěšky, takže si je určujete dle vlastních potřeb a můžete si dovolit případné odbočky nebo zastavení. Dozvíte se nejen o architektuře, ale v audiokomentáři také o životech dotčených osobností.
Brutalistní trasa; aneb estetika betonu
Brutalismus si s obtížemi hledá společenské uznání, přestože je právoplatným aktérem příběhu dějin architektury. Projekt A489 (Architektura 1948 - 1989) mapuje brutalistní exempláře u nás a snaží se oddělit jejich vnímání od socialistických konotací, které tyto stavby v očích veřejnosti degradují. A489 zaštiťuje Brutalistní trasu, v níž potkáte ikony jako Hotel InterContinental, obchodní dům Kotva, Družba nebo Novou scénu Národního divadla.
Filmová trasa; aneb Kamera! Klapka! Procházka!
Instagramový profil Filmed in Prague zveřejňuje záběry z míst v Praze, kde se natáčely (často mezinárodní) filmové hity. Do aktuálního výjevu vloží zapadající filmovou scénu a v některých případech doplní i filmovou sekvenci. Nesledujte filmy jen z gauče, podívejte se přímo na místo natáčení snímků jako Hellboy, vysoce aktuální Spalovač mrtvol (viz titulní foto), Mission: Impossible nebo Casino Royale.
Prázdná trasa; aneb osamělé domy
Iniciativa Prázdné domy upozorňuje v časech vleklé krize dostupnosti bydlení na fakt, že v Česku zeje překvapující množství nemovitostí prázdnotou. Zajímá se hlavně o historické objekty, které mohou být opuštěné z mnoha důvodů, vždy jde však o negativní jev, kterému se snaží předcházet i jej následně řešit. Projekt vede veřejnost k vnímání svého okolí, vzdělává je a poskytuje konzultace. V Praze vybrali 12 domů a paláců, jejichž opuštěnost je přinejmenším zarážející - palác Živnostenské banky, Dům uměleckého průmyslu, Dům u zlatého žaludu a další.
Mapamatky.cz budí pozitivní ohlasy, lidé je sdílejí na sociálních sítích a Marie Zákostelecká věří, že se s nimi také prochází po městě. Do budoucna proto chtějí přidat další tematické okruhy a rozšířit se i do jiných měst. Novinky si zatím autorský tým nechává pro sebe, ale kontaktovala je Kristýna Maková s projektem Praha křížem krážem, aktuálně jednají o spolupráci. Než se tak stane, můžete si třeba přes víkend užít Prahu literární, filmovou, brutalistní a prázdnou.