Křeslo jako brambůrek je inovací roku. Designérka Lucie Koldová ve výběru Stylepark Selected

Mezinárodně uznávaná designérka Lucie Koldová znovu zabodovala. Její brambůrkové křeslo zaujalo kontrastem vzdušného opěradla a masivního sedáku i technologií ručního ohýbání dřeva. Mezi dvacet nejzajímavějších inovací výstavy Stylepark na veletrhu IMM Cologne se tak zařadila Chips Launge Chair.

Ocenění Stylepark Selected se uděluje mimořádným novinkám současného home designu, které se představily na veletrhu IMM Cologne. Hravé křeslo Lucie Koldové zaujalo lehkostí a tvarováním – opěradlo Chips Launge Chair připomíná brambůrek. Je tvořeno perforovanou textilií orámovanou ručně ohýbaným dřevem. Vzdušnost opěráku je v naprostém kontrastu k masivnímu sedáku podepřenému tvarovanou překližkou. „Od počátku jsem chtěla, aby měl produkt měkké křivky. Lounge křeslo má být již od pohledu pohodlným objektem. Je to solitér s vlastním charakterem a příběhem. Oproti klasické židli by měl být tak trochu sexy,“ říká Lucie Koldová.

Zajímavá je kromě designu i samotná výroba, technologie ručního ohýbání dřeva. Křeslo vznikalo ve spolupráci s firmou TON dle tradičního postupu, který se zde používá už od roku 1861. Proces začíná napařováním bukových hranolků ve speciálních kádích, kde setrvávají dle svého průměru několik hodin. Ohýbači je následně vkládají do formy a přiloží na ně pasnici. Ta přebírá tlak dřeva a umožní mu vzít na sebe zvolený tvar. Dřevo se následně suší, několik týdnů klimatizuje ve speciální místnosti, kompletuje, barevně moří a lakuje.

Všech dvacet produktů, které získaly ocenění Stylepark Selected, se poprvé oficiálně představilo až na IMM Cologne. Vyhlášení proběhlo 15. ledna, v první den veletrhu. Vybrané designové kousky byly po dobu konání akce vystavené v Muzeu aplikovaného umění v Kolíně nad Rýnem. Patřily mezi ně například mramorové lehátko od Hadi Teherani nebo pohovka pro Richarda Lamperta z designového studia Raw Edges. Mezi oceněnými designéry byla také jména jako Stefan Diez nebo Alfredo Häberli.

Letošní ročník veletrhu byl pro Lucii Koldovou mimořádně úspěšný. Na IMM Cologne byla jako čestný host přizvána k instalaci Das Haus - Interiéry na jevišti. Každý rok je osloven jiný designér, aby v simulovaném domě představil svoji vlastní vizi bydlení na ploše 180 m², a to kombinací architektury, interiérového designu a nábytku. Lucie Koldová pro IMM Cologne 2018 stvořila dům, ve kterém hrála prim především světla a zdi byly až jejich sekundárním doplňkem. Součástí instalace bylo i křeslo Chips Launge Chair.

O LUCII KOLDOVÉ

Lucie Koldová je česká designérka. Po dokončení Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze se v roce 2009 přestěhovala do Paříže, kde založila vlastní studio. V Paříži také zaznamenala první mezinárodní úspěch s kolekcí svítidel Muffins a Balloons.

Dnes žije v Praze a spolupracuje s prestižními firmami, mimo to jsou její práce prezentovány i v galeriích. Její styl je založený na použití barev, neobvyklých proporcích a kontrastech.