Loftové bydlení s občanskou vybaveností vzniklo na břehu Svitavy v adaptovaném brownfiedlu od KOGAA
- 26. listopadu 2020
- Realizace
- autor: Jan Gerych
- Foto: Kubicek Studio
Projekt DADA Distrikt nabízí na čtyřech podlažích kanceláře, ateliéry a lofty se zelenou střechou. Budova s městotvornými ambicemi chce uvést do pohybu změny v lokalitě.
Brno - Původně industriální sklady v sousedství brněnské Zbrojovky adaptovali architekti KOGAA v polyfunkční objekt spojující bydlení a občanskou vybavenost. Projekt vyniká jako velice citlivá konverze. Neobvyklé je komunitní financování a provoz podobný systému baugruppe, kde se spojí skupina lidí s cílem postavit si dům dle společných představ. Korunu DADA Distriktu nasazuje zelená střecha, jež zpomaluje průtok dešťovky, pomáhá v záplavovém území Q100 snižovat nápory srážek a umožňuje využití vody v objektu.
Architekti se inspirovali v domě samotném. Zaujalo je historické spojení průmyslové funkce a dekorativního akcentu na fasádě. Ze všeho nejdřív analyzovali hlavní nosnou konstrukci. Následně ji očistili do její elementární a zároveň nejsilnější podoby. Očista postupně rozkrývala možnosti jejího doplnění a odlehčení a podle toho vytvarovali dispoziční řešení.
„V případě adaptace existující budovy je důležité nechat se vést objektem a přizpůsobit se jeho esenci. Opačný postup je vykoupen nepřiměřenou cenou rekonstrukce, nebo sníženou provozuschopností záměru,” uvedl za KOGAA Tomáš Kozelský, MSc.
V suterénu jsou prostory pro kanceláře, v prvním patře ateliéry a ve třetím a čtvrtém loftové byty. Interiér bytu na fotografiích navrhla Ing. arch. Radka Vašut. Realizovanou zelenou střechu zatím tvoří trvalky, popínavky a rozchodníky, hmyzí domek, ale v plánu je skutečně komunitní zóna se záhonky na domácí zeleninu, altánkem a možná i minibarem. Za návrhem stojí Vendulka Nesvadbová z firmy GreenVille. Komunitní aspekt zde logicky vychází ze zadání, na němž se podílela komunita současných majitelů bytů. Systém baugruppe je v Česku stále v plenkách, ale ukazuje se jako jedna z možností jak dosáhnout na vlastní bydlení a zvýšit kvalitu sdílených a veřejných prostor.
DADA Distrikt pracuje i s myšlenkou udržitelnosti. Budova zadržuje veškerou šedou vodu, prohání ji biofiltrací a vrací zpět do oběhu ke splachování a jako závlahu střešní zahrady. Stejně tak veškerá dešťová voda ze střechy i zbytku areálu se svádí do uzavřeného oběhu na zalévání.
Stavba má urbanistický potenciál a neskrývá ambice v krátkém časovém horizontu proměnit nenásilnou formou své okolí na aktivně obývanou městskou lokalitu. Nachází se na protějším břehu Svitavy od areálu Zbrojovky, která se postupně přetváří v novou městskou čtvrť. Transformace však dosud probíhá stále velmi pomalu, a tak si DADA Distrikt slibuje, že nakopne tempo proměny. Proto KOGAA navrhli, a i přes nemalé technické nároky realizovali, rohový vstup do budovy, který transformuje zamýšlený bytový dům na kvalitní městotvorný a urbanisticky komunikující polyfunkční objekt. Vstup zpřístupňuje první podzemní podlaží veřejnosti. Najde tam prostor navržený jako multifunkční provoz vhodný pro celou škálu dlouhodobých i krátkodobých funkcí.
„Lidé na dnešním realitním trhu hledají věci, které mají přesah. Pokud má tento přesah také historii a jistou míru komplexnosti, je o to přitažlivější. To je například důvod, proč se nikdy ani na vteřinu nespekulovalo o odstranění výtahového pojezdu ve dvoře objektu. Je skulpturou zmražené historie místa a stává se tak elementem luxusu projektu,” uzavírá Tomáš Kozelský.