Liverpool pokročil v plánu vystavět na řece Mersey největší přílivovou elektrárnu na světě

LIVERPOOL – Primátor liverpoolské aglomerace Steve Rotheram ohlásil nejnovější vývoj v projektu Mersey Tidal Power. Odvážný plán vytěžit energii řeky Mersey se vydá cestou hráze. Toto řešení se v porovnání s alternativou přílivové laguny jeví jako levnější a praktičtější a odpovídá na očekávané přílivové záplavy, které mají do roku 2050 oblastem, čtvrtím a vesnicím podél řeky Mersey přivodit zánik.
Ústí Mersey je pro přílivovou elektrárnu skutečně příhodné, jsou zde silné proudy a rozdíl výšky hladiny při přílivu a odlivu je až 10 m. Příliv zde navíc prichází čtyřikrát denně. Plány k využití přílivové energie se v Británii spřádají už desetiletí a nejčastěji se jedná o přílivových lagunách nebo hrázích. Obě řešení znamenají radikální zásah do ekosystému, takže se přípravy účastní i ochránci přírody, kteří ji průběžně vyhodnocují. V Liverpoolu se přiklonili k variantě hráze kvůli spotřebě menšího objemu materiálu, a tím pádem i nižší státní podpoře. Bonusem je cyklostezka a spojení pro pěší mezi Liverpoolem a částí Wirral. V neposlední řadě se od hráze očekává, že pomůže ochránit příbřežní oblasti proti povodňovým vlnám, které mají přijít s klimatickými změnami a rostoucí hladinou moří.
Dílo postaví korejská vládní společnost K-water, která má za sebou výstavbu dosavadně největší přílivové elektrárny na jezeře Sihwa v Jižní Koreji. Ta má s deseti turbínami výkon až 250 MW. Hráz na Mersey za 3 miliardy liber má mít 28 turbín a výkon 1,2 GW, takže zvládne elektřinou zásobovat až milion domácností.
Projekt nyní přechází do dvou až tříletého schvalovacího procesu, kdy se bude hodnotit jeho dopad na životní prostředí. Optimistické odhady říkají, že hotovo by mohlo být do deseti let. Pokud se to podaří, dokáže město naplnit předsevzetí dosáhnout uhlíkové neutrality o deset let dříve, než je cíl celého království, a to už do roku 2040.