Letošní Designblok navštíví světoznámý designér Ron Arad. Do Česka zavítá poprvé
- 18. září 2024
- Design
- autor: Eliška Koukalová
- Foto: Asa Bruno
Pokud byste jej nazvali designérem, moc rád za to nebude. Především proto, že místo klasifikování věcí raději prostě tvoří, aniž by čemukoliv dával nálepky. Hlavní hvězda letošního Designbloku Ron Arad má na kontě několik inspirativních kousků designové historie. Založil studio One Off, později také Ron Arad Associates. Sám ale často prohlašuje, že vlastně nic nenavrhl. Pojďme se seznámit s tvorbou těžko vystihnutelného tvůrce, která odhalí nejvíce.
Arad pochází z umělecké rodiny, kterou označuje jako velmi progresivní. Vyrostl v Izraeli a studoval na jeruzalémské umělecké akademii, poté se přesunul do Londýna, kde studoval na Architectural Association School of Architecture. Už jeho cesta na tuto prestižní instituci by se dala nazvat minimálně svéhlavou. Zatímco ostatní uchazeči přicházeli s portfoliem své tvorby, mladý a dle svých slov oprsklý Arad si přinesl pouze tužku B6, se kterou si měl vystačit on i přijímací porota. Přesto se na AA dostal a vystudoval. Architektura ale nebyla jeho konečná destinace, ač tvoří jeden z oborů, kterému se Arad věnuje.
Po škole pracoval pro jedno z architektonických studií, to ale nemělo dlouhého trvání. Jeden den se už po polední pauze neměl v úmyslu vrátit, místo toho při cestě míjel skládku, na které uviděl sedadla starého Roveru. Vyrobil na jedno z nich rám a vkročil tak do role designéra nábytku, Činnost, která by mu ještě pár dní zpět přišla naprosto absurdní, se od té chvíle stala asi nejvíce určující v jeho tvorbě.
Zpočátku si zařídil studio londýnské v Covent Garden, která tehdy byla spíš centrem různých národností než světových značek. Mezi prvními zákazníky byl například Rolf Fehlbaum, sběratel designu a emeritní ředitel Vitra. Po čase se Rover Chair stala tak úspěšnou, že se Arad rozhodl ji přestat vyrábět, protože nechtěl, aby se z jeho studia stal obchod s Rover Chair. Takhle se posunul k dalšímu projektu a jakmile zase dosáhl maxima poznání, opět přesunul svou pozornost jiným směrem. Od sváření k vakuově tvarovanému hliníku, který byl do té doby používán výhradně pro kosmický průmysl. Pomocí této techniky vznikla známá Tom Vac Chair. Postup dle jeho slov volil proto, aby se z něj nestal jen řemeslník.
Mezi jeho nejznámější návrhy patří kromě zmíněných i Voido Rocking Chair a Well Tempered Chair, o kterém si můžete přečíst více v článku věnujícímu se nekonvenčním návrhům křesel. Ron Arad za svou kariéru spolupracoval se světoznámými značkami jako je Vitra, Morso, Kartell, Alessi nebo Magis.
Jak už bylo řečeno, letos se uznávaný designér představí na Designbloku, konkrétně 2. října od 13.30 na Respekt Stage. "V Londýně jsem se seznámil s Evou Jiřičnou nebo Janem Kaplickým, možná bych si vzpomněl na nějaké tenisty, ale více zkušeností s Českem bohužel nemám. Přál bych si vaši zemi poznat lépe a těším se, že to na Designbloku napravím,“ sdělil Ron Arad.
Arad se nevěnoval jen nábytku, kromě vyučování designu na předních univerzitách navrhl také řadu veřejných uměleckých děl, například Vortext v korejském Soulu, sochu Kesher na univerzitě v Tel Avivu, Evergreen v Tokiu, Curtain Call pro Roundhouse v Londýně a Train of Thoughts of Train pro nádraží St Pancras v Londýně. Osobně neuznává dělení na umění a design, podle jeho názoru je nyní design na místě, kde byla před desítkami let fotografie. Tehdy lidé také nepřipouštěli, že by umění mohlo být vytvořeno strojem – fotoaparátem a ne štětcem.