Které ostrůvky městské zeleně už v návrhu územního plánu nenajdete?
- 21. června 2021
- Aktuality
- autor: Jan Gerych
- Foto: město Krakow

50 zelených oáz včetně aleje třídy Kpt. Jaroše má v novém územním plánu ztratit statut zelené plochy, takže jim v budoucnu hrozí zánik. Stejný osud čeká i zelené vnitrobloky, bez nichž by bylo v létě město neobyvatelné.
Brno – Návrh nového územního plánu, který veřejnost může připomínkovat do 29. června, svou vágní formulací umožní likvidaci až padesáti malých ploch zeleně. Jde o místa, která ve svých čtvrtích hrají důležitou roli, ať už pro odpočinek obyvatel, procházky se psy nebo ochlazovaní přehřátých ulic v tropických vedrech. Návrh plánu je začleňuje do větších územních celků, takže se mohou stát součástí třeba dopravní infrastruktury.
Alej na třídě Kpt. Jaroše, ulici Sportovní, nebo Husitské v Králově poli, parčík na Konečného náměstí, zeleň okolo červeného kostela nebo na Náměstí republiky již nový návrh územního plánu neuznává za zelené plochy. To stejné platí pro vnitrobloky se zelenou plochou nad 2000 m2 s výjimkou toho zrekonstruovaného u Poříčí a Zahradníkové. Kancelář architekta města Brna shodně s Odborem územního plánování a rozvoje tvrdí, že to neznamená, že tyto zelené oázy musí zmizet. Jejich zachování však změna rozhodně nepřispěje.
Tropická vedra činí život v Brně nesnesitelný už první letní den. Zatímco jinde se s nepříznivým trendem snaží bojovat alespoň kultivací stávající městské zeleně budováním tzv. „kapesních parků”, brněnská architektonická kancelář ji dává všanc budoucí zástavbě. Krakow se pyšní 24 novými kapesními parky – po jednom v každé městské části. Kapesní park popisují jako prázdné nevyužívané místo, které se úpravou a výsadbou zeleně stává živým centrem místní komunity nehledě na věk a zájmy. Zároveň se stává místem výskytu různých živočichů, takže obohacuje biodiverzitu města. Vedení Krakowa si je chválí jako zelené oázy v betonové tkáni města.
V Brně se tomuto konceptu přibližuje rekonstruovaný parčík s posezením uprostřed Konečného náměstí. Ten by se však dle nového územního plánu mohl snadno stát obyčejným kruhovým objezdem. Nový návrh se nesnaží taková místa chránit, přestože to je možné, jak ukazuje vnitroblok ulic Poříčí, Zahradníkova a Křídlovická. NESEHNUTÍ proto připravilo nástroj, kterým může veřejnost oslovit vedení města a vyzvat je v inkriminovaných případech k potvrzení statutu zeleně. Jde o web udrzitelnebrno.cz, kde mohou Brňané také podpořit připomínky k návrhu územního plánu týkající se rozvoje cyklodopravy, veřejných prostranství nebo jednoznačnosti formulace plánu. Příležitost vyslovit se k budoucnosti Brna platí do 29. června.