Křičet do šedi ulice. SPOTSTORE vrací skateshop do Brna
- 27. dubna 2023
- Aktuality
- autor: Tereza Oprchalová
- Foto: Tereza Oprchalová

BRNO – Oranžové schody zářící do Pekařské ulice, neonové trubice a minimalismus. Prostory obchodu SPOTSTORE se fanouškům skateboardingu i široké veřejnosti otevřou již tuto sobotu 29.4. Aktivity obchodu navazují na klub SPOT, kde si kromě kávy a drinků můžete i zajezdit v betonové skateboardingové vaně. S jeho spolumajiteli a zakladateli Bedřichem Vymětalem a Martinem Hřivnou jsme si povídali třeba o tom, jak skateboarding obohacuje veřejný prostor.
SPOTSTORE původně sídlil v Zábrdovicích na Přadlácké a fungoval v rámci klubu SPOT. To místo už potřebám obchodu nevyhovovalo? Podařilo se vám tam vybudovat bazén na skateboarding, lidé tam chodí jezdit…
MH: Jednoduše jsme časem zjistili, že pro obchod potřebujeme víc místa.
BV: Měli jsme původně představu prostoru, kde se bude jak jezdit, tak prodávat skate příslušenství a zároveň to bude klub. Ale ukázalo se například, že obsluha na baru nemůže prodávat skate vybavení, protože o tom málo ví a naopak skejťáci zase většinou neumí připravit kafe. Nejde to až tak dobře skloubit.
MH: Navíc s prostorem na SPOTu často pracujeme, při některých akcích je potřeba udělat tam, kde se nachází obchod, víc místa. Musíme to celé schovat, pak dát zpět. Je to náročné. Nějaké skejty a základní hardware na SPOTu zůstanou, ale už to nebude pokračovat jako skateshop.
Co dalšího by vám měl nový prostor na Pekařské přinést?
MH: Pro nás otevření vlastního skateshopu znamená i mít takovou svou vlastní základnu, abychom měli lepší pozici například pro vyjednávání a komunikaci s městem. Abychom se mohli prezentovat tím, že jsme něco vytvořili a nějak to vypadá.
Řekla bych, že skateshop si mnoho lidí představí jako posprejované ne úplně čisté místo, které okupuje parta zkouřených pohodářů. Tady to tak rozhodně nevypadá, i proto, že za jeho podobou stojí Bedřich coby architekt.
MH: To je právě ono. Takhle možná vypadaly skateshopy před deseti, dvaceti lety. Dnes už jsou trendy úplně jinde. My tu máme snahu vytvořit místo otevřené všem lidem, nejen skate komunitě.
BV: Spojit basic brněnskou kavárnu s ulicí a nechat tam lidi promíchat. Na zábrdovickém SPOTu to takhle funguje. To propojování považujeme za velmi důležité, protože v momentu, kdy jste zaseklí v jedné komunitě, často nevnímáte přesahy. Tady se setkávají lidi kolem skateboardingu například s umělci, kteří malují, vznikají nové věci.
MH: Někteří možná měli ze začátku trochu strach chodit na SPOT, mysleli si, že je to komunitní místo. Teď se to dostalo do bodu, že se tam potkáte s lidmi z různých sfér.
Snažíte se přispět k určité destigmatizaci skateboardingu poukazujete na jeho možné přesahy do veřejného prostoru, jak to v Brně jde? A co jiná města v České republice?
BV: My tu pracujeme v lokálním měřítku, ale když se podíváte například na realizace pražského U/U studia, ti se zaměřují na architekturu v rámci skateboardingu, mají za sebou několik úspěšných realizací v Praze. Jsou to skateři, kteří se začali zajímat o veřejné prostory. Snaží se do své komunity vnést něco nového, vyhledávat přesahy. V Brně se o něco podobného snažíme v hodně menším měřítku, snad to otevře pár lidem oči, že se to dá dělat jinak. Chceme podnítit veřejnost v tom, aby vnímala, že prostor, který mohou lidé vzít za svůj nekončí jejich dveřmi.
MH: Zmíněné studio U/U se snaží překopat devadesátkovou představu o skateparku, kdy to bylo monstrum za městem, na periferii. Skatepark najednou vypadá jako normální veřejné prostranství s lavičkami a stromy. Lidé si tam chodí sednout jako do parku. Samozřejmě je to udělané tak, aby si tam nikdo moc nezavazel.
Vnímám, že v Česku nastal velký boom ve stavění skateparků, nových projektů je po celé republice spousta a doufejme, že se něco ve veřejném prostoru vybuduje i v Brně. Tady sice existují skateparky, ale zatím si tu nikdo nehraje se skate prvky ve veřejném prostoru, v centru. Například v Innsbruku jsou v tomto velmi pokrokoví, skateové prvky tam najdete přímo na hlavním náměstí.
BV: Tady v Brně je namístě právě intervence umění a architektury do veřejného prostoru. Aby to nedopadlo jako u Janáčkova divadla, kde se za nás jezdilo skvěle, nicméně teď je to zakázané. Chápeme, že se najdou hlasy, které říkají, že oni nám tady po tom jezdí. A je na architektech vymyslet to tak, aby nevznikaly problémy, aby se potřeby jedněch nevylučovaly s potřebami jiných. Myslím si, že ze škol dnes vycházejí architekti, kteří už na to pohlížejí jinak, vnímají zahraniční trendy.
Napadá mě, co skateboarding a děti? Z vlastní zkušenosti vím, že děti rády skejtují, baví je to a skate je pro ně skvělý dopravní prostředek.
MH: Na děti myslíme a snažíme se s nimi pracovat. Teď za nás jezdí klučina, kterému je dvanáct. Vyhradili jsme na SPOTu na Přadlácké každé pondělí hodiny, kdy si tam v bazénu mohou zajezdit začátečníci i děti. Doufáme, že se nám povede otevřít i skejtovou školu/školku pro děti s instruktorem. Je důležité vychovat je už ve správném směru, aby nečerpali jen z youtube. Pro děti je to velké plus, když mají učitele, učí se pak i mnohem rychleji.
V obchodě chceme mít i cenově dostupné skate komplety pro děti. Samozřejmě to asi bude trošku dražší než to, co seženete v řetězcích se sportovními potřebami, ale úroveň bude lepší. Dítě dostane kvalitní vybavení, se kterým se bude moci zlepšovat.
Tím se dostáváme zpět k SPOTSTORE. Vidím tu velkou obrazovku, chystáte se tu pořádat setkání a promítat skate videa?
MH: Budeme tam pouštět skate videa, dokumenty, i přímo tady v obchodě se dá udělat menší premiéra. Je to směr, kterým se chceme ubírat. Fungovat nejen jako klasický obchod, ale poskytovat prostor pro skate komunitu, ale vlastně i pro kohokoliv mimo, komu bude to, co děláme, sympatické.
Obecně se dá říct, že existují snahy obnovit trend skateshopů. Nákup se před lety hodně přesunul na internet, ale lidé pomalu zjišťují, že nakupovat v kamenném obchodě má svůj význam. Města potřebují skateshopy, kde se může komunita potkávat a skateshop se zároveň stará o místní scénu. Máme i svoje místo, kde skejtujeme, sami si ho spravujeme a dáváme možnost lidem tam jezdit.
BV: Takhle je to běžné například u surfingu, kdy surfshopy fungují jako místa, kam se jdete zeptat, poradit se třeba o tom, kde se dobře jezdí, seznámit se s ostatními když potřebujete jít s někým jezdit.
SPOTSTORE má tedy sloužit jednak jako obchod a jednak jako místo setkávání. Jak jste tomu prostor přizpůsobili?
BV: Navazujeme tu svým způsobem na SPOT na Přadlácké. Chtěli jsme zachovat tvarosloví interiéru, ale zároveň nekopírovat doslovně. Kontinuitu poznáte třeba na použitých materiálech, i tady pracuejeme s velmi omezeným rozpočtem, každý prvek a materiál se využívá přesně k tomu, aby plnil svou funkci a nebyl ani nic víc ani nic míň. Efekt vůči nákladům se snaží být maximální.
MH: Máme tu jednu část týkající se skate značek, další část je sekáč. A nabídku postupně rozšiřujeme o všechno, co se týká skateboardingu. Foťáky, kamery a příslušenství k nim. Ale i nástroje na stavbu skateparku. Hladítka a další potřeby pro práci s betonem.
BV: Ve světě se běžně staví DIY spoty na skate. Například když máte někde patník nebo zídku tak, se to dohrne betonem aby se na to dalo najet, na to jsou speciální nástroje, kterými to rychleji uděláte.
Vybavení obchodu působí tak nerozbitně.
BV: Ano, to už tak ke skateboardingu patří.
Tím, že sám provádíte realizaci svého nápadu, bylo potřeba k obchodu vytvářet vizualizaci?
BV: Bylo to docela spontánní. Tím, že se na realizaci podílím, způli tady všechno vyrábím, tak to zas tak potřeba nebylo. Výkresy a výrobní věci samozřejmě na papíře mám, ale nemusel jsem v tomto případě nic prezentovat klientovi.
Jak to tu původně vypadalo? Museli jste tu dělat moc zásahů?
BV: Větší úpravy jsme tu nedělali. Ono se zdá, že tu toho moc není, ale vlastně právě to nám dalo nejvíc zabrat. Aby tu toho moc nebylo. To je to nejtěžší. Dát doho co nejméně, ale aby toho byl dostatek. Jsme na začátku a nedokážeme odhadnout, čeho se bude prodávat nejvíc, tudíž potřebujeme prostor s co největší variabilitou. Tak, aby ho bylo možné přestavět.
Váš obchod zdobí oranžová světla, to jsou neony?
BV: Ano, jsou to neonové trubice, jen ne ohnuté. Vyrábělo nám je na zakázku Studio Schlauch. Původně jsme se dívali po zářivkách, ale nebylo to ono. Neon vydrží déle a má příjemnější světlo.
Chystáte něco do výlohy?
MH: Návštěvníky chceme přilákat sofistikovanějšími metodami než přeplněnou výlohou. Takže to zůstane takto volné. Jen občas vystavíme třeba nějakou novou kolekci.
BV: Pojali jsme to zkrátka jako okno. Zaujmout chceme třeba oranžovou podlahou, která je vidět už zvenčí, začíná to oranžovými schodky z ulice. Pekařská je za mě dost šedivá ulice, tak jsme chtěli, aby to trochu křičelo, ale ne prvoplánově. A naopak zbytek interiéru je navržený tak, aby byl co nejméně výrazný, aby vynikly produkty. Chceme tu udělat prostor pro věci, jednoduše a přímočaře, ale dát tomu určitou formu.
Oranžové prvky mají vzbudit v kolemjdoucích zvědavost?
BV: Přesně. Kdybychom tu umístili obří nápis skateshop, tak si spousta lidí může říct, že skateshop, to mě nezajímá, nic tam nepotřebuju.
MH: Kolemjdoucí má víc prostoru udělat si na obchod názor sám, my mu jen napovíme.
Na sobotu 29.4. máte naplánované otevření SPOTSTORE. Na co se můžeme těšit?
MH: Od 13 do 18h se bude konat otevření obchodu tady na Pekařské, poté se akce přesune na SPOT na Přadláckou. Na otvíračce bude hrát DJ Stoned Kid. Všechny srdečně zveme.

Pekařská 68, Brno