Za krásami coworkingu: Vault 42
- 1. srpna 2018
- Obrazem
- Design
- Realizace
- Interiéry
- autor: Lucie Sigmundová

Vault 42, tenhle název už jste určitě zaznamenali, i když nejste zrovna freelancer z Olomouce. Vault 42 ovládl loňský ročník CBRE Zasedačky roku v kategorii Malá kancelář a nedávno byl nominovaný na Českou cenu za architekturu. Coworking je in a "čtyřicet dvojka" ještě víc. Zázemí pro volnonožce od studia Raketoplán nabízí 3 zóny, 3 zasedačky, galerii i Prádelnu, což je krycí jméno pro vinný sklípek. Jak vypadá interiér nejkrásnější Malé kanceláře roku 2017? Podívejte se.
Freelancing už dávno není o tom vysedávat o samotě mezi čtyřmi stěnami vlastního obýváku nebo v příliš hlučné kavárně. Tak nějak by se dala shrnout hlavní myšlenka Vaultu 42. Jeho zakladatel Radek Holík vycházel z toho, že lidé dnes raději sdílí své vědomosti a zkušenosti s dalšími profesionály, protože taková výměna informací je prospěšná pro všechny strany. Nároky jednotlivců jsou ale různé, což bylo nutné zohlednit při budování centra.
Vault 42 vznikl v prostorách 200 let staré vojenské pekárny v srdci historické Olomouce a nabízí prostor pro 37 osob na ploše přibližně 450 m². Za interiérem stojí pražské studio Raketoplán, které prostor rozčlenilo do tří zón tak, aby v něm pohodlné zázemí našli všichni. Každé zóně odpovídá jiné pracovní tempo a jiná míra hluku. Své místo zde najdou ti, kdo potřebují absolutní klid, stejně jako ti, kdo se neobejdou bez pořádně živé diskuse.
Nejrušnější a často také nejobsazovanější zóna se nachází ve střední části centra. Tady se může telefonovat a povídat dle libosti. Součástí zóny jsou i „hot spoty“, které je možné využít k rychlé konzultaci nebo poklábosení. Pracovní místa rušné zóny se nacházejí hned za recepcí.
Dalším stupněm je středně rušná zóna, pro kterou jsou vyhrazeny dvě místnosti. Celkem nabízí 20 pracovních míst.
Nejtišší zónu představuje kancelář Big Calm, kde najdou zázemí ti, kdo potřebují k práci absolutní ticho, ve kterém je slyšet i cinknutí špendlíku. Předpokladem je, že tady se nemluví a ani netelefonuje. Tichá zóna pojme až 11 osob.
K oficiálnímu setkávání jsou určeny dvě a půl zasedačky. Proč dvě a půl? V horním patře se nachází Meet Up zasedačka, ve které je prostor pro 45 lidí. O patro níž se schovává Meet Down s kapacitou 15 – 25 osob, která slouží k přednáškám a seminářům. Pak je tady rarita jménem Deep 9,45, místnost o dvou křeslech, která může údajně sloužit jako mini zasedací místnost nebo skype room. Deep 9,45 je unikátní tím, že se nachází v prostoru funkční studny.
Zasedačky se přes rok využívají pro různé kurzy a semináře, v květnu Vault 42 hostil marketingového ředitele firmy TON Jana Juzu. Přes léto se místnosti staly základnou pro příměstské tábory.
Centrum zahájilo provoz po téměř tříleté rekonstrukci v červnu 2017. Momentálně je obsazeno přibližně 65–70 % míst. Olomouc je svými obyvateli často vnímána jako město, kde se dobře žije. Najít zde vysněnou pracovní příležitost už je ale těžší, alespoň, co se kreativních oborů týče. To byl pro Radka Holíka jeden z impulzů, proč začít coworkingové centrum v Olomouci budovat.