Zakousnout se do Kiwi. Architekti řešili office raketově rostoucí firmy

Na brněnské start-up scéně zazářilo několik hvězd, ale nikdo s takovou intenzitou jako Skypicker dnes známý jako Kiwi.com. Internetová cestovní agentura, která spojila nabídky low-costových leteckých společností. Raketový růst si vyžádal novou kancelář od Kaplan Architekti.

Kiwi.com umožňuje kombinovat lety aerolinek, které spolu nespolupracují. Klient tak získá jedinečný plán cesty, často značně levnější, než kdekoliv jinde. Firma se soustředí na zákaznické služby, které poskytuje v 25 jazycích. I to vysvětluje, proč firma musela zdvojnásobit počet zaměstnanců.

_02

„Nové kanceláře se řešily ruku v ruce s rebrandingem. Skypicker se změnil v Kiwi.com.  Nebylo zcela jasné, v jakou firmu se Skypicker přerodí. Měnila se barevnost, logo a návrh prostor na to musel bleskově reagovat. Vyvíjela se také struktura zaměstnanců, stále přibývali noví, a to nejen do call centra, ale také do všech pater managementu. Mnohé kaceláře se navrhovaly jako výhledové, ale už při nastěhování byly plně obsazené. Samotné zadání se rodilo v souběhu s návrhy,“ popsal architekt Libor Kaplan.

_03

Výchozí stav do jisté míry ovlivnil podobu nových prostor. „V době, když jsme začali na zakázce pracovat, sídlil Skypicker v prvorepublikové vile v Masarykově čtvrti. V každé místnosti se tlačily týmy programátorů spolu s facility managementem, HR i finančním oddělením, vše bylo velmi rodinné a velice specifické. Některá jednání probíhala na lavičce v zahradě, některá v nádherné kruhové pracovně ve vile. Jedním z požadavků klienta tak pochopitelně bylo, abychom se pokusili tuto neopakovatelnou atmosféru přenést také do nových prostor,“ popsal Kaplan, který spolupracoval s architektem Tomášem Horalíkem.

_08

Kiwi.com: Sauna & masáže

Půdorys programátorského patra je proto velice členitý s mnohými zákoutími, je zde použito mnoho pestrých materiálů a struktur. Zaměstnanci si mohou oblíbit jednotlivé části a vzniká tak zcela jiné pouto k místu než je tomu u neosobních velkoprostorových kanceláří. „Důležitá část projektu je věnovaná i relaxačním a zábavním prvkům, které mimo jiné zahrnují relaxační místnosti, houpačkové jednací kouty, travnaté posezení s výhledem na západ slunce, kinosál, fitness či saunu s masérnou,“ popsali architekti.

_19

Kanceláře managementu jsou už střídmější, ale koncepčně blízké IT. Non stop call centrum, které zajišťuje péči klientům z celého světa, je naopak řešeno maximálně efektivně a jednoduše. Téma města, které nespí, se odrazilo i v hravých uzamykatelných skříňkách a tapetách.

_14

Na celém světě existuje operuje více než 600 významných leteckých společností. Některé pracují nezávisle, jiné mezi sebou spolupracují a vytvářejí spojenectví, aby mohly nabízet více destinací. Mnoho nízkonákladových přepravců nespolupracuje s velkými leteckými společnostmi, což turistům velmi omezuje možnost kombinovat lety. Společnost Kiwi tyto kombinace zajišťuje a garantuje. Pokud člověku jedno letadlo uletí, společnost mu na svoje náklady zajistí navazující spoje.

_13

KIWI.COM

Architekt: Kaplan architekti
Spoluautor: Horalík ateliér
Lokace: Campus Science Park Brno
Užitná plocha: 8 600 m²
Realizace: jaro 2017

_18

Autor: Jiří Hloušek

Šéfredaktor blogu archSPACE je fotografem, textařem a obdivovatelem dobré architektury. Absolvent FSS MU – Mediální studia a žurnalistika.