Kdyby Cyril s Metodějem došli dnes do Brna...

Kdyby Cyril s Metodějem došli dnes do Brna, určitě by si nenechali ujít procházku městem. Jejich kroky by pravděpodobně vedl BAM – Brněnský architektonický manuál, který nabízí devět tras po architektonických skvostech města Brna.

Zavítali by tak nejen za klasickými high-lighty jako je výstaviště a Vila Tugendhat, ale určitě by neminuli také rezidenční čtvrť Veveří s bloky nájemních domů a administrativních budov, ani Žabovřesky s výstavní kolonií Nový dům, která představovala ideální bydlení pro střední vrstvy obyvatel. Zvyklí chůzi, nelenili by a vydali se na východ, obdivovat rozsáhlé tovární komplexy první republiky, městské lázně a školní budovy. Spočinuli by v Černých polí a osvěžili se lahodným mokem v kavárně Era. V centru by se potom jejich cesty možná rozdělily, Cyril (samotář) by s vydal prozkoumat jižní trasu s ústředním hřbitovem a krematoriem, zatímco Metoděj (rodinný typ) by zavítal do Masarykovy čtvrti okouknout funkcionalistické rodinné domy a vily. Opět by se sešli na svazích Špilberku a náročné putování ukončili na Mendláku“ jedním až více škopky starobrnča.

BAM-plakátek

Projekt BAM zprostředkovává zájemcům díky volně přístupné internetové databázi, tištěné mapě a publikaci podrobné informace o brněnských stavbách, které vznikly v letech 19181945. Ke snadné orientaci slouží značení na chodníku před objekty, které obsahuje kód stavby a internetové stránky. Tak lze jednoduše, například prostřednictvím mobilního telefonu, získat informace o objektu, nebo si poslechnout jeho příběh přímo v ulicích Brna.

Zdroj a fotografie

 

Autor: red