K rodinnému domu navrhl architekt i kachník a postavil ho z odpadních prken, uživatelé se odměnili vajíčky
- 23. února 2024
- Realizace
- Rozhovor
- autor: Jan Gerych
- Foto: Alex Shoots Buildings
NEDVĚDICE – Při stavbě rodinného domu se investorům na zahradě přemnožili slimáci. K řešení problému přizvali odborníky – čtveřici indických běžců, domestikovaného plemena kachny divoké, jež se právě slimáky a plzáky s oblibou živí. Ivo Stejskal z ateliéru AOSI jim na zahradu navrhl kachník a rovnou jej za víkend i postavil.
„Šlo o rodinný dům pro mámu, snažil jsem se tam protlačit několik detailů, které byly konstrukčně i finančně složitější – jako betonový pohledový strop z dřevěného bednění. Desky bednění měly být stejně široké a orientované jako desky na podlaze, aby tak ty horizontály rezonovaly. Bednění jsme si tím pádem nemohli půjčit, museli jsme je koupit. Vznikl by z nich odpad, protože nešly vrátit, ani jinde použít na stavbě. Slíbil jsem tedy, že z nich něco udělám,” uvádí architekt.
Realizace kachníku proběhla metodou design and build?
V podstatě tak, přijel jsem na víkend, navrhli jsme to a udělal jsem rychlý 3D model. Pak jsme objednali trámky z místní pily, desky už jsme měli. Navrhoval jsem to modulově podle nich, takže je to taková konstrukce z trámků, na kterou se desky osadily. Jsou tam přesahy střech a podlah, které zvyšují komfort uživatelům, ale šlo především o využití těch desek. Byla to rychlá víkendová akce. Namanula se k tomu Alex, kterou to zaujalo, tak nám to nafotila taky.
Jak jste dospěli k závěru, že má být kachník prostorný, vzešel požadavek z konzultace s uživateli?
My jsme se jich neptali, zjišťovali jsme obecné informace. Ale z principu, jsou to běžci, hodně běhají. Většinu času tráví na zahradě a do kachníku se zavírají až na noc, ráno se zase pouštějí. Jde o to, aby tam nebyli namačkaní. Zatím jsou čtyři, ale máme tam rezervu, kdyby jich mělo být v budoucnu víc. Dokonce snáší vajíčka, takže i na to tam mají prostor.
Kachní vejce se nedají jíst na hniličku, musí být uvařená, takže se používají hlavně do pečení. Je to takový vedlejší produkt, který jsme nečekali, ale snáší pravidelně. Asi se jim tam líbí.
Jak na kachník reagovali, museli jste je na něj učit?
První noc byli ještě v krabici a druhou už strávili v něm. Teď už se tam vrací sami, nemusí se nahánět, když přijde večerka, už čekají.
Popis architekta
Proporce a měřítko objektu je definováno budoucími uživateli – indickými běžci, domestikovanou formou kachny divoké. Jednoduchou hmotu přesahují podlahy i střechy pro větší komfort užívání. Plechová střecha brání zatékání. Podlaha je vyvýšená oproti terénu, brání tak pronikání vlhkosti do interieru zejména v zimním období. Oknem a otvory mezi konstrukcí pod střechou vzniká možnost přirozeného větrání. Díky předsazené terase mají kachny přístup z více stran. Čištění a vybírání vajec probíhá vysunutím boční stěny. Konstrukční systém je tvořen z na sebe osazených trámků 30x30mm
spojených šrouby. Konstrukce je uložena na kamenných blocích.