Jan Čapek, autor nafukovacího Bulíka, má znovu Czech Grand Design. Plasty jedou

Výroční ceny Akademie designu České republiky jsou rozdané. Podruhé si titul Designér roku odnáší Jan Čapek, který dlouhodobě zkoumá možnosti plastu jako výrobního materiálu. V soutěži Czech Grand Design přitom zvítězil ve stejné kategorii už za rok 2013 s nafukovacími hračkami Pes Bulík a Formule.

Letos cenu Čapkovi vynesla PET lahev pro minerální vodu Fatra vytvořená speciální technologií. Designér a pedagog Jan Čapek je prvním, komu se v soutěži Czech Grand Design podařilo získat cennou trofej podruhé.

"Je radost spolupracovat s osvíceným klientem, který se nebojí riskovat. Já jsem pro Fatru dělal láhev a trvalo to 3 roky. Je na ní taková krystalická struktura a vůbec to nebylo snadné. Vážím si toho," řekl při přebírání cen. Zároveň poděkoval Akademii za to, že dovolila vyhrát takové obyčejné věci, jako je PET láhev.

Jan Čapek: nafukovací hračky z roku 2013, zdroj CGD13

Od architektury ke slunečním brýlím

Slavnostní večer připomněl již ukončenou výstavu Paneland, největší československý experiment (prohlédněte si galerii ZDE). To když si cenu pro nejlepšího ilustrátora vyzvedl Jan Šrámek za ilustrace pro Paneland a knihu Zvláštní osobnosti.

Letošní ročník absolutně ovládla Nastassia Aleinikava, běloruská šperkařka dlouhodobě působící v Praze. Zaujala loňskou kolekcí šperků Voynichův rukopis a extravagantní kolekcí brýlí Collection#3 Utopia. Za to si odnesla trofej pro Designéra šperku roku a titul absolutního vítěze Grand Designér roku 2017.

Trofej pro letošní vyhlašování vytvořili vítězové minulého ročníku Václav Mlynář a Jakub Pollág ze studia deForm. Ocenění získali malou krabičku s nahrávkou různých zvukových stop včetně záznamu potlesku ze slavnostního večera.

Vítězové a vítězky Czech Grand Design 2017, zdroj CGD17

Václav Cigler je v Síni slávy českého designu

Do Síně slávy vstoupil letos Václav Cigler, jedna z nejvýraznějších osobností celosvětového sklářského umění. Cigler založil na bratislavské Vysoké škole výtvarných umení ateliér Sklo v architektuře, když mu bylo třicet šest let. Vedl ho čtrnáct let a výrazně tak ovlivnil charakter českého a slovenského skla. Designér, pedagog a umělec své práce představil téměř na dvou stech výstavách v Česku i v zahraničí.

„Průkopnická práce Václava Ciglera leží na pomezí umění a designu, je často nezařaditelná a klade radikální otázky po smyslu materiálu a věcí, jejich přírodní a lidské povahy. Václav Cigler jako první u nás začal uvažovat o šperku jako nástroji tělesné a společenské komunikace, experimentálně se zabýval nafukovacími strukturami a plasty. Pro světovou sklářskou plastiku objevil potenciál optického skla. Byl zakladatelem odborného sklářského školství na Slovensku jako pedagog na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě a jeho příklad formoval řadu slovenských umělců a designérů,“ vysvětlila Iva Knobloch, kurátorka a předsedkyně poroty Grafický designér roku Cen Czech Grand Design.

Václav Cigler, zdroj CGD17

Czech Grand Design: vítězové a vítězky

DESIGNÉR ROKU – CENA MINISTERSTVA KULTURY ČR

Jan Čapek - PET lahve pro minerální vodu (Fatra)

MÓDNÍ DESIGNÉR ROKU

Lenka Vacková - recyklovaná kolekce (spolupráce: Klatex)

DESIGNÉR ŠPERKU ROKU

Nastassia Aleinikava - kolekce Voynichův rukopis, kolekce brýlí Collection#3 - Utopie

GRAFICKÝ DESIGNÉR ROKU

Tomáš Brousil, Matěj Chabera a Jakub Korouš - vizuální identita, logotyp a packaging pro značku Primeros

FOTOGRAF ROKU

Václav Jirásek - fotografie pro 52. ročník MFF Karlovy Vary, fotografie pro kalendář B.K.S. Herectví, fotografie pro značku Metráž

ILUSTRÁTOR ROKU

Jan Šrámek - ilustrace pro knihu Zvláštní okolnosti (PageFive, FaVU VUT v Brně, PAF Olomouc), ilustrace pro výstavu Paneland, největší československý experiment

VÝROBCE ROKU

Rückl - kolekce České nebe (Rony Plesl) a celkový relaunch značky

OBJEV ROKU

Geometr - kolekce autorského textilu Kontrasty a kontexty