IRESOFT vsadil na zeleň, sdílené stoly, chůzi při práci a inspirativní WorkCafé
- 29. ledna 2024
- Realizace
- autor: Jiří Hloušek
- Foto: jirihlousek.photo
Brno – Sdílené stoly, záplava rostlin, práce při chůzi na páse, ale i venkovní kuchyně s grillem na terase. Nové kanceláře společnosti IRESOFT přinášejí evoluci a připomínají spíše co-work než běžný open space.
Společnost, která vyvíjí docházkové a HR systémy, ale i informační systémy pro poskytovatele sociálních služeb, zaměstnává devět desítek lidí. „Cílem bylo ušít kanceláře na míru naší firemní kultuře a vizi. Budujeme firmu založenou na svobodě, což se neobejde bez zodpovědnosti jednotlivců a sebeřízení týmů. Každý má svobodu vybrat si pracovní místo, za předpokladu, že je volné,“ přiblížil CEO společnosti IRESOFT Jiří Halousek. K firemní kultuře patří i to, že vlastní uzavřenou kancelář nemá ani vedení. Zaměstnanci mohou využít tělocvičnu, WorkCafé se zásobenou lednicí s jídlem i nápoji, nebo po práci relaxovat na terase s venkovní kuchyní s grilem.
Úkolu naplnit představy o nových kancelářích se ujal brněnský atelier KYZLINK ARCHITECTS. „Základní myšlenkou byl nový domov pro celou firmu. Zároveň se naskytla příležitost aktualizovat pracovní prostředí o koncepci sdíleného pracovního místa a práci z domova či dokonce ze zahraničí,“ přiblížil Zbyšek Sikora z KYZLINK ARCHITECTS.
Jeho slova doplnila architektka Alena Pokorová. „Vzniklo zadání na kompaktní propojený prostor se stovkou pracovních míst na jednom patře. Cílem bylo navázat na domácí prostředí, ale podpořit jej moderním designem – dřevem, sklem, přírodními prvky, velkým množstvím zeleně, teplými barvami i měkkým světlem. Zároveň reagovat na zásadní změnu způsobu práce a v rámci sdílených kanceláří vytvořit místa pro setkávání: WorkCafé s velkou terasou, relax zóny ve druhém patře, fitko či nahrávací studio,“ vyjmenovala.
Oříškem byla dispozice. „Stávající budova je specifická svojí značnou délkou a tomu jsme museli přizpůsobit celý koncept. V podlouhlém prostoru vznikla koncepce uzlů, které jednotlivé bloky propojují v řadě za sebou. Prostorová organizace je díky závěsům značně variabilní,“ dodala Pokorová.
Vybudovat IreDomov
Výzvou pro tým architektů byl právě konceptu IreDomova. „Nebylo snadné skloubit domácký svět původních kanceláří se současnými kancelářskými trendy, a zejména pak s takzvanou clean desk policy. Ta byla zpočátku vnímána jako velké riziko a zároveň obrovská příležitost. Díky této aplikaci však dostaly prostory nový rozměr a kanceláře každý den vypadají svěže a optimisticky,“ uvedl Sikora.
Tvorba prostor byla promyšleným a dlouhodobým procesem. „Jeden z principů firemní kultury IRESOFTu je zapojovat lidi a vyslyšet je. Stejně tomu bylo i u návrhu nových prostor. Před realizací jsme chtěli vyslechnout co nejvíce lidí, aby prostory odpovídaly jejich představám. Vytipovali jsme přes 40 touchpointů, na které nám většina lidí v dotazníku odpověděla. Co by rádi zlepšili oproti starým kancelářím. Po čtyřech měsících zaměstnancům rozeslali dotazník zpětné vazby. Dosáhli jsme průměrného hodnocení 9,05/10,“ těší Halouska.
Firemní kultura level IRESOFT
IRESOFT, který na trhu působí přes 20 let, se může pochlubit propracovanou firemní kulturou, detailně popsanými hodnotami a agilním manifestem definovaným ve firemním IREBOOKu. „Nevýhodou starých kanceláří na Cejlu bylo, že se rozkládaly na dvou patrech a na každém patře ještě ve dvou křídlech. Poznali jsme pravý význam slova od-dělení. Covid navíc změnil styl práce a když už někdo do kanceláře přišel, zavřel se do místnosti. Stoly tak byly obsazené věcmi, ale bez lidí. I to jsme chtěli změnit,” popsal Halousek.
Také proto IRESOFT vsadil na sdílené stoly. „Nedávalo nám smysl určovat lidem, kde mají sedět a jak často musí chodit do práce. Každý má možnost si vybrat, na jakém místě bude trávit daný den. Třeba na čerstvém vzduchu na terase s výhledem na Brno, u barového stolu s pohodovou hudbou ve WorkCafe, nebo se u práce pohybovat na chodícím páse,“ dodal Halousek.
Svobodu je vždy potřeba vyvážit povinnostmi. „Zaměstnanci si každý den uklidí stůl, na kterém pracovali. Nemusí ho čistit, večer přijde uklízečka. Osobní věci, klávesnici a myš si odloží do své skříňky. ,“ říká Halousek. Lidé mají možnost zapnout si červenou kontrolku na monitoru, když se soustředí a nepřejí si být rušeni. Je na ostatních, aby respektovali jejich prostor pro soustředění. „Kuřáci mají vyhrazenou odvětrávanou skříň, aby mohli být ohleduplní vůči svému okolí,“ dodal.
Unikátní zakázka
Zadavatel několikrát překvapil i samotné architekty. „Potěšilo mě zapojení nás architektů do nestandardních procesů jako pojmenování zasedaček, práce s firemní typografií nebo vytváření grafických ikon a zkratek,“ prozradila Pokorová. Také Sikora na spolupráci vzpomíná velmi dobře. „Jedinečná byla důvěra, kterou nám investor dal, ale i vzájemná inspirace plynoucí z nadstandardní firemní kultury IRESOFTu. Díky tomu se projekt perfektně vyvíjel i ve fázi realizace a některé nápady vznikaly spontánně za pochodu. Důraz na kvalitu pracovního místa byl výjimečný. Každý stůl je polohovací, má vlastní osvětlení, unikátní pozici v rámci dispozice a akustických paravánů, a stejně tak i velmi kvalitní židli,“ přiblížil Sikora.
IRESOFT často připomíná, že lidé v práci tráví cca 2000 hodin ročně, takže by se na pracovním prostředí nemělo šetřit. „Na správném výběru kancelářské židle jsme si dali záležet. Zvolená židle Herman Miller Mirra je podle mého názoru nejlepší kancelářskou židlí co se poměru kvality, ergonomie a ceny týká. Jsem velmi rád, že jsem dostal možnost tuto židli osobně představit zaměstnancům a že si ji pak sami zvolili,“ přiblížil proces Jakub Široký ze společnosti cre8. Ta byla dodavatelem veškerého typového nábytku „Šlo o stavitelné stoly, jednací, barové a jídelní stoly, pracovní, jednací a jídelní židle, křesla a pohovky. Dále jsme se podíleli na zlepšení akustického komfortu využitím nástěnných a stropních akustických panelů a akustických stropních světel,“ vysvětlil Široký.
Z dodaných produktů podle Širokého stojí za zmínku dva prvky. „Rád bych vyzdvihnul akustická stropní světla BuzziSpace a akustické panely EchoJazz. Nejenže plní funkci zlepšení akustického komfortu, ale jsou i designovým doplňkem.“ Skleněné příčky nesou štítek společnost DEXO. „Do nových prostor jsme nainstalovali prosklené akustické stěny s 2-sklem včetně bezrámové prosklené příčky odhlučňující prostor WorkCafe od open space a vstupní prosklenou stěnu s vysokou požární odolností,“ vypočetl Martin Trávníček ze společnosti DEXO.
Součástí prosklených stěn DEXO typ GS II. byly zvoleny prosklené dveře Purian Design. „Přinášejí minimalistický meziskelní profil a vysokou neprůzvučnost. Zvolené řešení zaručuje odhlučnění a akustickou pohodu uvnitř zasedacích místností. Zároveň poskytuje možnost vizuální komunikace,“ popsal Trávníček. Dostat potřebný materiál do 6. patra podle něj nebyl problém.
O dodávku atypického nábytku se postarala společnost Bažant INTERIÉR. „Na míru jsme vyrobili kuchyňské linky, koupelnové skříňky, skříňové sestavy, recepční pult a další. Hrdí jsme na recepční pult s ohýbanými prvky a reliéfní stěnu v místnosti Ledovec, která pro nás byla největší výzvou,“ popsal Jaroslav Bažant ze společnosti Bažant INTERIÉR.
Na výsledek je Halousek pyšný. „Ve spolupráci s KYZLINK ARCHITECTS jsme dokázali připravit krásný prostor plný zeleně, který je na jednu stranu vzdušný a otevřený a na druhou stranu v něm najdete malé klidové zóny a různá zákoutí,“ uzavřel investor.
IRESOFT (LinkedIN, Facebook)
Adresa: Purkyňova 99, Brno
Architekt: KYZLINK ARCHITECTS
Projekt: architektonická studie Q2/2022, projektové dokumentace Q3/2022
Realizace: Q2/2023 (opening party 22.05.2023)
Podlahová plocha: cca 1200m2 (office patro 985 m2, work cafe 160 m2)
Skleněné příčky: DEXO
Typový nábytek: cre8
Atypický nábytek: Bažant INTERIÉR
Interiérová zeleň: Greenvia
Fotografie: jirihlousek.photo