Interiérový design s věčnou platností. Hurá do Plzně

Blíží se doba prázdnin, tedy doba výletů a dovolených. Kdybyste náhodou zavítali do západočeské Plzně, neváhejte navštívit čerstvě zrekonstruovaný byt inženýra Viléma Krause, který navrhl slavný architekt Adolf Loos pro jeho rodinu v Bendově ulici na počátku 30. let 20. století.
„Pro Loosův rukopis je typický jak maximální důraz na promyšlenou vnitřní dispozici tak, odmítnutí umělého dekorativismu a jeho nahrazení kvalitními přírodními materiály, které jsou zdobné samy o sobě,“ zdůraznil Karel Zoch z odboru památkové péče magistrátu.
Byt je důkazem Loosova inovátorského přístup a nadčasových dodnes platných postupů, které směřovaly k tomu, aby se rodině v bytě dobře žilo, a dodnes slouží jako inspirace pro mnohá interiérová řešení. Hlavní důraz je přirozeně kladen na salón s jídelnou s mramorovými obklady, vzácným dřevem a zrcadly, což vyvolává až magický dojem. Opomenout nelze ani úložné prostory v ložnici. Co ale překvapí je blankytně modrá tapeta v kuchyni, která jí propůjčuje společně s bílými a zelenými nátěry až závratně vzdušný charakter. Na tvorbě a instalaci tapety se podílelo společně s památkáři Lenkou Růžičkovou, Karlem Zochem a architektem Ludvíkem Grymem grafické studio WAL1 z Brna, které se zabývá velkoplošnými tapetami.
Možná si kladete otázku, jak se Loos k zakázce dostal. Mít za první republiky prestižního architekta patřilo k dobrému duchu doby a dostatek zakázek Loosovi v tomto případě poskytovali zaměstnanci úspěšné plzeňské firmy Kapsa-Müller.
Za Archspace se s Loosem ještě neloučíme, v polovině léta vám přineseme tip na jeho bar ve Vídni a potom budeme pátrat po jeho brněnských kořenech.