Interiér může ožít díky vertikální zahradě

Vertikální zahrady jsou zajímavou volbou pro ty, kteří chtějí zkrášlit a osvěžit byt či dům, nebo dokreslit jednoduchou krásu moderních kancelářských budov. Je ovšem třeba počítat s pravidelnou údržbou. Několik realizací je možno vidět už i v Česku. 

Vertikální zahrady můžou být zavlažovány naprogramovaným systémem perforovaných trubek umístěných na vrcholu stěny. Voda, obohacená živným roztokem minerálních látek potřebných pro růst rostlin, stéká po stěně a nasákne se do vegetativní textilie. Konstrukce je velmi lehká a může se použít na libovolně široké i vysoké stěny.

Manuálně i automaticky

Nejjednodušší systém zavlažování je bez napojení na vodovod a odpad, uživatel zahrady dolévá vodu ručně do truhlíku umístěného pod zahradou.

image

Foto: Sídlo společnosti KKCG, archiv Němec s.r.o.

Druhý systém je napojený pouze na vodovod bez odpadu a využívá automatického dopouštění vody za pomoci čidla hlídajícího minimální a maximální hladinu vody v truhlíku. Třetí systém je plně automatizovaný, řízený počítačem s vizualizací a SMS chybovými hlášeními v případě jakékoliv poruchy. Je vybaven bezpečnostními ventily a dávkovacím čerpadlem na živiny. Tento systém lze použít na realizaci vertikální zahrady bez ohledu na velikost plochy. Na výběr je z nepřeberného množství květin a rostlin.

Vertikální zahrady v poslední době ozelenili například sídlo společnosti Kooperativa Main Point Karlín v Praze, sídlo společnosti KKCG, Metrostav, či Economia.

image

Foto: Společnost Merlyne, archiv Němec s.r.o.

Realizace vertikálních zahrad: Němec s.r.o.

Autor: red