Fotograf Imrich Veber uspořátal u Helbicha MEJDAN PODLE PLÁNU

Fotograf Imrich Veber v Galerii Valchařská vystavuje Mejdan podle plánu. Projekt se věnuje transformaci sociální péče v Česku.

„Mejdan, mejdan podle plánu, podobá se flámu a tak skončí k ránu, za úsvitu.“

Text známé písně Michala Davida nás zavádí do opavského Mariana, místa, které dnes už neexistuje, ale v Opavě jej zná každý. Díky dlouhodobému vztahu s jeho obyvateli se fotografovi Imrichu Veberovi podařilo citlivě zachytit dobu, kdy sociální péče v českém prostředí zažívala přerod ze starého systému na nový, konkrétně transformaci z hromadného bydlení na individuální.

Slova písně, která je oblíbeným songem na diskotékách pořádaných v Marianu, se staly současně názvem sociálně laděného dokumentu. Kniha MEJDAN PODLE PLÁNU představuje dlouhodobý, upřímný a otevřený záznam situace v české společnosti v období let 2008—2016 a zároveň je vizuálním záznamem jedné z nejvýznamnějších opavských sociálních institucí a architektonické dominanty města.

"Úplně obecně mě zajímalo, když lidi, kteří třeba celý život tráví v takhle velkém ústavu a kolektivu, kde jsou na sebe zvyklí, tak co se stane, ve chvíli kdy se ten systém programově rozhodne přestěhovat je do jiného prostředí, pochopitelně se záměrem zkvalitnit jim život. (IV)

mejdan 1

Dokument sám o sobě je podnětem k zamyšlení, zda je takový přístup vždycky správný. Co například budou dělat klienti, kteří celý život strávili v komunitě ústavu, najednou sami ve zdánlivé idyle života v satelitním domku za městem. Jak se najednou cítí člověk, který nikdy neopustil zdi ústavu při, pro většinu, běžné návštěvě supermarketu nebo cestě autobusem.

Výstavu fotografií Imricha Vebera máte možnost vidět  v Galerii Valchařská v Brně do 26. 5. 2017.

imrich veber mejdan podle planu

Autor: red