Červen 03, 2021 | autor: Martin Hlavica | Foto: archiv Eric Staudenmaier
PITTSBURGH – Rozmar přírody přispěl k proměně historické budovy bývalé knihovny v multižánrové centrum Museum Lab. Při rekonstrukci architekti z KoningEizenberg Architecture nechali vyniknout původní zašlou strukturu, kterou protkali moderními technologiemi a materiály.
V americkém Pittsburghu se podařilo dokončit transformaci opuštěné historické knihovny v místo, které dovoluje dětem experimentovat s uměním a technologiemi. Původní knihovna byla v roce 2006 zasažena bleskem, což způsobilo zhroucení kusu žuly o hmotnosti tří tun skrze střechu a instituce se záhy přestěhovala. Budova od té doby čekala na rekonstrukci a své nové využití. To našla díky připojení k opodál stojícímu kampusu Dětského Muzea. Mezi zdmi nové muzejní laboratoře navíc našly svůj domov i organizace působící v neziskovém sektoru a charterová střední škola.
Renovaci poničeného objektu si vzalo na starost kalifornské studio KoningEizenberg Architecture. Architekti vycházeli ve svém návrhu z původní proporce budovy, která byla uvedena do provozu v roce 1886, zachovali i oprýskané stěny, zdivo a sloupy. Poškozená struktura získala punc zdobného prvku a z dřívějšího nedostatku se stala přednost. Pozoruhodné je, že budova získala certifikát udržitelnosti LEED GOLD, což ji řadí mezi environmentálně šetrné stavby.
Museum Lab v sobě ukrývá tři výstavní sály, dvě učebny nebo místo pro programátory všech generací. Ve společných prostorách se zase pořádají společenské akce jako veřejné čtení nebo dětská vystoupení. Součástí budovy je i stálá instalace Over View od amerického studia FreelandBuck, která visí ze stropu a má představovat 3D skicu svého okolí. Dětské Muzeum v Pittsburghu se i díky novému Museum Lab stalo největším dětským kampusem v USA.
Architekt: KoningEizenberg Architecture
Klient: Children's Museum of Pittsburgh
Místo: Pittsburgh, Pennsylvania
Rok realizace: 2019
Fotograf: Eric Staudenmaier
Autor: Martin Hlavica
Redesign Ghettofestu v sobotu přinese zážitky V říši zvěře
Webinář: Průkopníci návratu do kanceláří pohovoří o budoucnosti
Pokračovat
Pokračovat
Pokračovat
Pokračovat
Pokračovat
Pokračovat
Pokračovat
Pokračovat