Házet perly sviním: současný porcelánový šperk

Pokud se zajímáte o současný šperk, neměla by Minka a její Farma ve vaší sbírce určitě chybět. Nejmladší z generace současných šperkařů  Martině Klbečkové, která si říká Minka, se totiž podařilo zhmotnit rčení "házet perly sviním" do podoby jedinečného náhrdelníku.

Martina Klbečková vytvořila vtipnou sérii perel s figurkami hospodářských zvířat, jenž ve vás minimálně zanechají úsměv. Perly jsou tak symbolicky hozeny nejenom sviním, ale také například kozám nebo ovcím.

„Moje šperky jsou zábavné, až infantilní, ale právě porcelán, ze kterého jsou vyrobené, kombinovaný se zlatem a platinou, je povyšuje a dodává jim jistou eleganci. Rozhodně jsou pro lidi se smyslem pro humor.“ Martina Klbečková

Kolekce I heart U, Martina Klbečková

Během několika let se tvorba absolventky Vysoké školy Výtvarných umení v Bratislavě Martiny Klbečkové, (1986) stala synonymem současného porcelánového šperku, který je zastoupen v mnoha galeriích. Pár prasátek na náhrdelníku se rozrostl na celý zvěřinec porcelánových šperků /bílý nebo barvený porcelán, dekorovaný zlatem či platinou/ v podobě prstenů, broží, náušnic a náhrdelníků. Od zoomorfních motivů se autorka posunula k věčnému tématu, kterým je srdce. Porcelánové přívěšky na šňůrce z kolekce I heart U ovšem připomínají spíš umělecké miniatury z kabinetu sběratele kuriozit, typický tvar mezi nimi určitě nenajdete. Poslední vtipnou sérii představují miniaturní postavičky porcelánových nudistů, které vtipně zpracovávají lidskou nahotu.

Kolekce Nudisti, Martina Klbečková

 

 

Autor: red