Návrh památníku vyhrál soutěž, přestože dvacetkrát přesáhl rozpočet, architekt jej spojil se sociálním bydlením
- 11. května 2023
- Seriál
- Komerční partnerství
- autor: Jan Gerych
- Foto: Lars Mongs, Arxfoto

KODAŇ – Nikolai Frederik Severin Grundtvig je pro Dánskou historii natolik důležitou osobností, složil i státní hymnu, že podobu jeho památníku dala až druhá veřejná soutěž v roce 1913. Vítězný návrh architekta Pedera Vilhelma Jensena-Klinta přitom vůbec nesplnil podmínky zadání. Na rozdíl od ostatních soutěžících, kteří navrhovali sochy, sloupy a nejrůznější pomníky, přišel s myšlenkou memoriálního kostela obklopeného stylovou městskou čtvrtí.

Grundtvigův kostel je vzácným exemplářem expresionistické sakrální architektury. Jeho podoba přitom vychází z kostelů dánského venkova, severské gotiky a ideově i z odkazu patrona Grundtviga. Najdete zde tedy lomené oblouky, cimbuří, věž nad západní částí a především cihly, jejichž pečlivým kladením vznikl jemný geometrizující vzor. Na stavbu se složil celý národ, včetně expatů a vláda vybranou částku zdvojnásobila. Památka tak patří skutečně všem občanům skandinávské země.
Základní kámen byl položen na Grundtvigův den narození v roce 1921 na nezastavěném území Bispebjerg za Kodaní. Jensen-Klint sice ve výrazu stavby usiloval o jednoduchost a čistotu, chtěl si však pohlídat i její okolí, aby nic nepokazilo celkový dojem. Chrám proto zasadil do stylově odpovídajícího developmentu dělnické čtvrti a správních budov farnosti. Výstavba je ze stejných cihel s červenými střešními taškami a všechny pohledové linie jsou uspořádány tak, aby velebily kostel. Architekturu umocňovala topolová alej, jež se však do dnešní doby bohužel nezachovala.

Památník byl dokončen v roce 1940, architekt se toho však nedožil, a tak stavbu od roku 1930 řídil jeho syn Kaare-Klint. Kostel tvoří tři části – krypta, jež připomíná Grundtvigovu představu školy pro dospělé, hmota trojlodního halového kostela o délce 76 m, šířce 35 m a výšce 22 m a věž nad portálem vysoká 49 m. Konstrukci kostela netvoří nic než cihly, na každý z vysokých pilířů jich vyšlo kolem třiceti tisíc. Světle žluté cihly pochází z ostrova Zealand, šlo o standardní typ ale v nejvyšší kvalitě. Místně byly nařezány na menší kusy, aby s nimi šlo vycizelovat ornamentiku a také se leštily, aby odrážely světlo, jež prostupuje prostorem.
Dnes památník slouží Luteránské církvi, ale je veřejně a dokonce berzariérově přístupný kdykoli mimo bohoslužby. Jeho kapacita je 1440 osob, a protože se v něm nachází varhany Marcussen, největší v celé Skandinávii, často se tam pořádají koncerty. Podle Tripadvisoru jde o čtvrtou nejnavštěvovanější památku v Kodani a recenze návštěvníků popisují úžasný zážitek. Grundtvigův kostel byl přímou inspirací pro další moderní sakrální ikonu – reykjavícký chrám Hallgrímskirkja.

Grundtvigs Kirke představuje vzácný exemplář
a) impresionistické architektury
b) expresionistické architektury
c) depresionistické architektury
b) Grundtvigs Kirke představuje vzácný sakrální exemplář expresionistické architektury. Ta se rozvinula začátkem 20. století především v německy mluvících zemích. Byla katalyzátorem moderního stavitelství a mostem mezi secesí a nastupujícími funkcionalistickými tendencemi. Svébytnou linií stylu je cihlový expresionismus, který vznikal hlavně v severním Německu a Nizozemí, kde se nazývá Amsterdamskou školou.
Partnerem článku je největší český výrobce cihelného materiálu společnost HELUZ.
Zdroje:
Wikipedia
Grundtrvigs Kirke
archiweb
Tripadvisor
CAMP: Centrum architektury a městského plánování