Firma Horizon Consulting II nelegálně demoluje brněnskou vilu z 19. století
- 26. února 2021
- Aktuality
- autor: Jan Gerych
- Foto: Marek Fišer
Pozoruhodná vila z 19. století je od loňské zimy v řízení o prohlášení za kulturní památku, přesto se ji majitel rozhodl zničit.
BRNO - Vila z 19. století na ulici Hlinky je od zimy v řízení o prohlášení kulturní památkou. Historička umění Kristina Ketmanová si však minulý týden všimla, že zmizela část neorenesanční dřevěné verandy. Kvůli podezření, že zde dochází k znehodnocení historické památky, kontaktovala městskou policii a památkový ústav.
Vila byla do dnešní podoby přestavěna začátkem 90. let 19. století, když se vydražila po starobrněnském řezníkovi, který zbankrotoval po rodinné tragédii. Koupila ji továrnická rodina Deutschů na investiční účely. Nemovitost vícekrát měnila majitele, až ji loni na podzim za částku přes 40 milionů odkoupila firma Horizon Consulting II. O té se nám nepodařilo zjistit více, než že vznikla koncem roku 2017 s kapitálem 100 000,- a stojí za ní jednatelé Jiří Konečný, Bohumír Šťastný a Tomáš Mejzlík. Podařilo se nám spojit s italskou nadnárodní firmou Horizon Consulting, která však popírá vlastnictví nemovitosti v Česku. K existenci české firmy Horizon Consulting II se nám již nevyjádřili.
Horizon Consulting II vilu zakoupili se záměrem demolice a taky hned po akvizici požádali o povolení. Brněnská pobočka Národního památkového ústavu s vědomím náležitosti budovy do území ochranného pásma městské památkové rezervace však podala podnět na Ministerstvo kultury ČR. To se s názorem NPÚ ztotožnilo a v polovině prosince loňského roku zahájilo řízení o prohlášení vily kulturní památkou. Ještě se tak sice nestalo, ale už jen samotné zahájení řízení v praxi znamená, že se s památkou má nakládat způsobem, jako by už za chráněnou prohlášena byla.
Dnes Kristina Ketmanová zjistila, že je budova obalena lešením a dělníci z ní něco vynášejí. Na místě se sešli představitelé magistrátu, památkového ústavu a státní policie a zjistili, že neorenesanční dřevěná veranda je rozmontovaná a připavená k odvozu. Dále dělníci odstranili část štukových dekorací. Provedla se fotodokumentace, protože mělo údajně dojít přinejmenším ke dvěma přestupkům. Dohodlo se proto přerušení prací do doby, než Stavební úřad městské části Brno–střed celou věc příští týden prošetří.
Nejnovější vývoj ukazuje, že dělníci pokračují s demontáží a existuje obava, že hodnotná historická vila přes víkend zmizí celá, nebo bude znehodnocena natolik, že už bude náprava nemožná. Firmě hrozí pokuta do výše 500 000,-, což se v porovnání s možnými výnosy z nového developerského projektu jeví jako směšná částka.
Brno vinou administrativních chyb z minulosti ztratilo památkovou ochranu pro většinu dříve chráněných budov a náprava je proces na 150 let. Jedná se o zhruba 1500 dříve památkově chráněných objektů (3/4 celého chráněného fondu) a státní správa zvládne ročně schválit ochranu kolem 10 objektů. Existuje tak skutečná hrozba, že město přijde o své nejhodnotnější architektonické dědictví z přelomu 19. a 20. století. Případ vily z Hlinek ukazuje, že se tak může stát i v případě chráněných objektů. Co se může stát s těmi, které chybou z ochrany vypadly, si může každý lehce domyslet. Potvrzuje se, že samospráva nedokáže ochránit historickou hodnotu před parciálními ekonomickými zájmy pochybných společností.
Situaci budeme nadále sledovat a v nejbližší době přineseme aktualizaci. Pokud vás osud vily zaujal, běžte se na Hlinky 40 podívat, možná jde o poslední možnost zažít architektonickou památku alespoň z části.