Listopad 21, 2019 | autor: red
Architekt Adam Rujbr spolu se svým týmem pokračuje na půdě areálu Fakultní nemocnice Olomouc ve výstavbě dalšího pavilonu. Předcházející realizace z roku 2018 přitom získala významné prvenství. Šlo o první nemocniční budovu na světě v pasivním energetickém standardu.
První certifikovaná, energeticky šetrná nemocnice se otevřela v září roku 2018. O prvenství se přitom Olomouc přetahovala s Frankfurtem nad Mohanem, kde s výstavbou začali jako první. Otevření se nakonec i přes náskok sousedů dočkala dříve metropole Hané.
Pavilon bude stát 130 milionů korun
Spolupráce Fakultní nemocnice Olomouc a architekta Adama Rujbra přinesla mimo jiné celou řadu ocenění. Spokojenost vedení nemocnice s výsledky vyústila do nového zadání pro čtyřicetišestiletého architekta. Na jaře letošního roku začal spolu se svým týmem s realizací dalšího projektu. Tím je výstavba ambulantního pavilonu Hemato-onkologické kliniky. Rozpočet si vyžádal zhruba 130 miliónů korun. Výstavba je plánována na 16 měsíců od svého zahájení.
Podle přednosty Hemato-onkologické kliniky FN Olomouc Tomáše Papajíka pracovali spolu s architektem na přizpůsobení projektu potřebám a pohybu pacienta ihned po jeho příjezdu. Například sanitní vůz, popřípadě automobil, může zajet až k hlavnímu vstupu budovy.
Pět odběrových míst i edukační místnost
Nový pavilon bude obsahovat pět odběrových míst, devět vyšetřoven, moderní čekárny s odpovídajícím množstvím míst na sezení, edukační místnost, posluchárnu a dělený stacionář se třemi oddíly. Jelikož půjde o druhou stavbu nemocnice šetrnou k přírodě a svému okolí, získal pavilon na své vybudování polovinu uznatelných nákladů ze Státního fondu životního prostředí a Ministerstva zdravotnictví. Budova splňuje energetickou náročnost skupiny B – Velmi úsporná.
Špička mezi nemocnicemi
Projektu předcházela výstavba pětipodlažní budovy II. interní kliniky Fakultní nemocnice Olomouc. Byla zahájena v červnu 2015 a dokončení proběhlo na podzim roku 2018. V budově se nachází pracoviště endoskopie a geriatrie. Stavba dosahuje desetkrát nižší energetické náročnosti než ostatní zdravotnická zařízení.
Mezi nejvýraznější technologické inovace patří chlazení stropů, které slouží k regulaci teploty. Zvolený přístup je velmi šetrný pro pacienty, kteří trpí astmatem nebo alergií, nevíří se zde vzduch. V chladnějších obdobích jsou rozvody pro chlazení stropů využívány pro vytápění. Dešťovou vodu bude zadržovat zelená střecha.
Automatická regulace osvětlení
Architekti kladli velký důraz na práci s denním světlem a vysokou efektivitu při hospodaření s teplem. Mezi technické zajímavosti patří speciálně upravené ostění a fasády u oken. Denní světlo je využíváno ve všech čekárnách, chodbách a dalších veřejných prostorách. V budově je instalováno LED osvětlení s čidly. Systém automaticky reguluje míru svítivosti v závislosti na dostatku denního světla a pohybu osob.
Fotografie: Adam Rujbr Architects
Témata:
Autor: red
The Toronto Tree Tower, Precht Studio
Kanceláře Google, Los Angeles Americké studio ZGF Architects změnilo...
Pokračovat
Pokračovat
Pokračovat
Pokračovat
Pokračovat
Pokračovat
Pokračovat
Pokračovat
Pokračovat
Pokračovat
Pokračovat
Pokračovat
Pokračovat
Pokračovat
Pokračovat