Dílo Alvara Aalta nominovali na zápis do UNESCO, projděte si jeho helsinské realizace včetně nově otevřené Finlandia Hall
- 15. března 2025
- Aktuality
- autor: Jan Gerych
- Foto: Visit Alvar Aalto

HELSINKY – Finsko v lednu nominovalo na seznam světového dědictví UNESCO soubor 13 Aaltových prací. Ikonické realizace jako Aaltův dům se studiem, ústředí Sociální pojišťovny, Dům kultury, Železný dům nebo letos po rekonstrukci nově otevřená Finlandia Hall jsou přímo v Helsinkách, pojďte si je s námi obhlédnout.

Naši architektonickou procházku začneme právě tady u slavně znovuotevřené Finlandia Hall. Koncertní a konferenční síň nezvyklých geometrických forem s bílou fasádou z carrarského mramoru stanula u zátoky Töölönlahti v roce 1971. Rekonstrukci dostali na starost helsinští Arkkitehdit NRT, kteří ji poprvé otevřeli všem i bez vstupenek.
Do samotného sálu sice lístek potřebujete i nadále, jen tak ale můžete vystoupat na střešní terasu, kde se pokocháte výhledy. Poté se posaďte do bistra nebo vinné kavárny, které k dokonalosti dotáhlo studio FYRA. Pro speciální příležitosti se v komplexu nachází ještě dva elegantní apartmány vybavené klasikami Artek. V červnu se ve Finlandia Hall otevře stálá výstava, jež předvede práci Alvara a jeho manželek architektek Aino a Elissy se zaměřením na designové zásady jejich práce a dopad na moderní architekturu a finský design.

Alvar se v Helsinkách vyskytoval zejména ve čtvrti Munkkiniemi, kde najdeme jeho dům a studio. Proto teď nasedneme na tramvaj číslo 4 a zajedeme si tam. Domov architekta a designéra je z let 1934-36, zatímco přístavba studia vznikala ve dvou vlnách v letech 1954-55 a 1962-63. Obojí dnes funguje jako muzeum s instalací doplněnou pracemi Le Corbusiera, Alexandra Caldera a Poula Henningsena.

Nejrenomovanější finský architekt (1898-1976) pro Helsinky navrhl i územní plán městského centra (1959). Ten byl sice realizován pouze fragmentárně, zato tam však najdeme zbývající jeho místní práce. Navštívíme Akademické knihkupectví (1969), mistrovské dílo světla a prostoru s mramorovými interiéry. Poblíž stojí také jeho první veřejná budova Pavilon Erottaja (1951), s nímž v roce 1941 vyhrál soutěž na vstup do podzemního válečného krytu. Paradoxně kvůli válce však nebyl realizován včas a dnes slouží jako vstup do podzemního parkoviště.
Na oběd si zajdeme do restaurace Toppa v horním patře minimalistického ředitelství lesnické společnosti Stora Enso (1962) přezdívané kostka cukru. K jídlu si vychutnáme Aaltův interiér modernizovaný místním studiem Franz Design.

Železný dům (1951-57) získal název podle zadavatele výrobce železářského zboží. Na svou dobu šlo o velmi pokrokovou budovu organizovanou kolem prosvětleného centrálního mramorového atria s obchody v nižších patrech a kancelářemi nad nimi. I přes moderní exteriér evokuje atrium vibe středomořské architektury. Přestože jsou části budovy památkové chráněné, dodnes slouží svému účelu.

Večeře se podává v legendárním Savoy (1936-37), jehož interiér navrhl společně s první ženou Ainou. V roce 2020 prošel aktualizací v podání designérky Ilse Crawford, jež stojí na jeho ikonickém březovém dýhování a nadčasovém osvětlení a Ainině klubových křeslech.

Celkový zážitek necháme doznít v cihlovém organicky tvarovaném Domě kultury (1952-58), který navrhl na zakázku finské komunistické strany. Ten prošel rekonstrukcí před dvěma lety dle návrhu studia Fyra a JKMM Architects. Původní kino vyladili do dnešního koncertního a event sálu Kult.
Kdo by chtěl prozkoumávat dál, Helsinky a okolí nabízí Alvarovy památky i pro druhý a klidně třetí den. Za vidění stojí jistě Ředitelství Sociální pojišťovny (1953-57), považované za jedno z jeho top pěti děl. Krátkou jízdou metrem do Espoo se dostanete k Aaltově univerzitě, jež slouží jako inspirující hub kreativity spojující umění, design, architekturu a podnikání. Aalto s Ainou navrhli původní rozvržení kampusu Otaniemi a jeho studio se postaralo o několik dalších budov v areálu včetně té hlavní ve tvaru vějíře.
Odkaz Alvara Aalta by nebyl kompletní bez Arteku, průkopnické nábytkářské společnosti, již spoluzaložil v roce 1935. Vyhlášený inovativní a nadčasový design ztělesňuje jeho humanistické přesvědčení. Jeho designy od stoličky Stool 60 s křivkami ohýbaného dřeva po elegantní jednoduchost vázy Aaltose se staly ikonami severského modernismu. Všechny jsou k dispozici v hlavní prodejně v centru Helsinek. Artek letos slaví 90. výročí a s platformou 2. cyklus se zaměřil na udržitelnost. Ve speciálním obchodě jen pár kroků od hlavní prodejny dává nový život použitým kouskům.