Designérská klimatizace se inspirovala ve starověku, aby šetřila elektřinu
- 21. srpna 2023
- Design
- autor: Jan Gerych
- Foto: Gauthier Chauvin, Entreautre

FRANCIE – Klimatizace přestává být záležitostí luxusu, v některých částech světa už jde spíš o věc nutnou k přežití. Její spotřeba elektrické energie však celý problém s vedry jen zhoršuje, takže je na místě hledat alternativní řešení. Jedno z nich se inspirovalo u prastarých středovýchodních civilizací, potažmo v Indii.
Francouzský designér Simon Pavy vyvíjí ve spolupráci s firmou Entreautre low-tech klimatizační zařízení, jež se v nejlepším případě obejde bez elektriky, nebo si vystačí s jednoduchým ventilátorem. Princip stojí na tradičním materiálu terakoty. Pálená hlína je materiál starý snad jako lidstvo samo a její poréznost a schopnost vázat vodu, ji dělá ideální k odpařování. Hliněné nádoby napuštěné vodou se využívaly k ochlazování obydlí v horkých oblastech po staletí.
Simon Pavy se rozhodl upgradovat historické ochlazovací terakotové nádoby a pomocí 3D vizualizačního softwaru Grasshopper vytvořil vnitřní tvar nádoby, který maximalizuje celkový povrch terakoty určený k nasáknutí. Tvar připomíná organické větvení korálů a jde nejen o nejefektivnější provedení, stal se taky estetikou marketingu ekologického zařízení. Nádoba se napustí vodou a proudění okolního vzduchu v ní vytváří podtlak, který spolu s rozdílem teplot vody a okolního prostředí podporuje odpařování. To následně chladí okolí.
Design ekologické klimatizace jde ještě dál a pracuje se začleněním jednoduchého větráčku vespod nádoby tak, že celý proces odpařování urychluje. Zapojení elektrického zařízení sice snižuje udržitelnou přitažlivost zařízení, energetická náročnost větráku se však se standardní elektronickou klimatizací nedá srovnávat, takže jde pořád o nepoměrně zelenější řešení.
Energeticky nenáročné a esteticky lákavé Biomimicry vyvinul designér ve spolupráci se strojařem Lucem Dauphinem a ředitelem Fablabu Bastienem Pyonem. Pomohli mu odladit parametry jako vlastnosti materiálu, celkové rozměry nebo výkonnostní metriky. V neposlední řadě by Biomimicry nemohlo vzniknout bez nejmodernější 3D tiskařské technologie. Pavy použil konkrétně keramickou tiskárnu, již si postavil nizozemský umělec Olivier Van Herpt. V současnosti prochází prototyp testováním a pokud vše půjde, jak má, do prodeje se dostane v příštím roce.