V Česku i na Slovensku vypukne Den architektury. Zaměří se na stavby vzniklé po roce 1989

Celkem 97 měst z Česka i Slovenska se zapojí do Dne architektury, který proběhne první říjnový týden. Devátý ročník festivalu nabízí cyklovyjížďky, procházky, přednášky, diskuze a workshopy. Chybět nebude ani zpřístupnění jindy pro veřejnost uzavřených staveb. Jste připraveni?

 

Už za dva týdny vypukne devátý ročník Dne architektury. V desítkách měst a obcí bude od 1. do 7. října probíhat pestrý program. O architektuře se bude debatovat, přednášet, bude se kolem ní jezdit i chodit. Rok 2019 je spjatý hned s několika výročími a významné milníky domácí i evropské historie se tak přirozeně promítají i do letošního programu festivalu. Hlavním tématem je tzv. Svobodná architektura – stavby vzniklé po roce 1989.

„Chceme ukázat, jak porevoluční vývoj ovlivnil naše prostředí, a to jak v pozitivním i negativním smyslu. Svoboda po roce 1989 umožnila například pořádat architektonické soutěže o kvalitu, ne všechny obce a města ovšem využily tohoto nástroje k získání kvalitní současné architektury. I takové příklady chceme představit,“ popisuje zakladatelka a ředitelka Dne architektury, architektka Marcela Steinbachová.


Skleněný palác

Podtématem roku 2019 je výročí 100 let od vzniku Bauhausu, který je na českém a slovenském území symbolicky zastoupen funkcionalistickou architekturou.

Hurá dovnitř!

Ke Dni architektury už neodmyslitelně patří také otevření nepřístupných staveb veřejnosti. V Praze jich bude celkem dvacet, mezi nimi i Skleněný palác na Praze 6 a jeho původní schodiště, atrium, ale i střecha s výhledem na Hrad, kde se původně nacházely sluneční lázně s barem. V Brně bude návštěvníkům zpřístupněno celkem osm staveb včetně barokního Místodržitelského paláce, Bílého domu a místní „Flatiron Building“ – Administrativního centra Trinity.


Administrativní centrum Trinity

V Pavlově čeká na návštěvníky procházka věhlasným archeoparkem spolu s kurátorkou muzea a architekty pozoruhodné stavby. Vizovice u Zlína lákají na EXPO pavilon autorů Chybík + Krištof, kteří změnili výstavní prostory pro účely administrativní budovy pro KOMA MODULAR. Celý program najdete na stránkách akce.

Film a inspirace z Belgie

Nedílnou součástí (tý)Dne architektury je sesterský festival Film a architektura, který proběhne nejen v Praze, ale i v desítce dalších měst. Věnovat se bude především hlavním tématům festivalu, přičemž na místo kurátora sekce Inspirace vybrali pořadatelé opět Adama Gebriana. Psali jsme jsme zde.

PC Caritas, Jan Vylder

Kromě toho začíná první říjnový týden také cyklus přednášek Belgická inspirace, během kterého se v Česku představí tři mezinárodně uznávaná vlámská studia. V rámci Dne Architektury přijede do Prahy ateliér ROTOR, který se věnuje využívání odpadu či elementů ze staveb či demolic. První listopadový čtvrtek se představí ateliér 51N4E a v prosinci Jan Vylder, architekt a profesor na ETH v Curychu. Jak Vylder, tak ateliér 51N4E se letos probojovali mezi finalisty Ceny Mies van der Rohe.

Den Architektury

  • 1. října – 7. října 2019
  • 9. ročník
  • Pořádá Spolek KRUH
  • Počet zapojených měst: 97
  • www.denarchitektury.cz

Belgická inspirace

  • Čt 3. 10. 2019, 19:30 kino Světozor Rotor
  • Čt 7. 11. 2019, 19:30 CAMP – IPR Praha 51n4e
  • Čt 5. 12. 2019, 19:30 kino Světozor architecten jan de vylder inge vinck