Smrt prasatům! Kanaďanka Ydessa Hendeles vystavuje ve Vídni

Výstava Death to Pigs je první rozsáhlou retrospektivou kanadské umělkyně Ydessy Hendeles v Evropě. Výstava v Kunsthalle Wien potrvá do 27. května 2018.

Ydessa Hendeles ve své tvorbě prolíná osobní zkušenost s narativními a interpretativními elementy. V komplexní prostorové instalaci protkala vzájemnými vztahy umění, historické artefatky, fotografie a audiovizuální médium. Výstava je rozprostřena do obou hal Kunstahlle Wien, která se nachází v areálu Museumsquartier.

Tato kompozice může být vnímána jako provokoativní, psychologicky motivovaná meditace nad lidskou přirozeností. Výstava čerpá z umělčiných hlavních oblastí tvorby uplynulé dekády a převádí je do formy vrstevnatého narativu.

Death to Pigs

Ústřední práce Death to Pigs je instalací, která na metaforické úrovni diskutuje stigmatizaci a eskalaci násilí ve společnosti. Titul výstavy odkazuje k nechvalně známým brutálným vraždám Rodiny Charlese Mansona na jaře roku 1969. Vrazi na stěny krví obětí mimo jiné napsali  „Death to pigs“.

„From her wooden sleep“ je titul další prostorové instalace, aranžmá zhruba 150 historických dřevěných figurín v životní a dalších velikostechh. Instalace hutně vrství precizně rešeršované kulturně historické obsahy s autobiografickými odkazy.

Krom zmíněných výstava nabízí také aktuální autorčiny práce. Její portfolio je úzce spjato životem dcery rodičů, kteří přečkali holokaust.  Ve světě, který se vyznačuje vykořeněním, nehostiností a traumate jsou její práce vypovídá o historických událostech, stejěn jako o aktuálním vývoji.

Ydessa Hendeles

(*1948 in Marburg, Německo), žije a pracuje v Torontu a New Yorku. Studovala Torontskou univerzitu, New School of Art tamtéž, Toronto Art Therapy Institute, doktorský titul má z Amsterdam School for Cultural Analysis Amsterdamské univerzity.

Učí historii umění na New School of Art a je pomocný profesor na Department of Fine Art Torontské univerzity. 

V roce 1980 založila The Ydessa Gallery, Toronto, která exkluzivně zastupuje současné kanadské umělce jako Rodney Graham, Ken Lum a Jeff Wall. V roce 1987 odstartovala výstavní program v  Ydessa Hendeles Art Foundation v Torontu. V roce 1988 otevřela první kanadský soukromý výstavní prostor pro současné umění. V říjnu 2017 byla oceněna čestným doktorátem na Philipps-Universität Marburg.

Death to Pigs

Místo: Kunstalle Wien, Museumsquartier, Museumsplatz 1
Kurátor: Nicolaus Schafhausen
Trvání: 28. 2. – 27. 5. 2018

Více informací ZDE.

 

Autor: Jiří Hloušek

Šéfredaktor blogu archSPACE je fotografem, textařem a obdivovatelem dobré architektury. Absolvent FSS MU – Mediální studia a žurnalistika.