Čtvrť bez občanské vybavenosti Sadovou starostka neřeší, nepomohl ani participativní rozpočet
- 10. listopadu 2021
- Aktuality
- autor: Jan Gerych
- Foto: Iva Biedermannová

Město odprodalo pozemky developerům, aniž by je zavázalo k vytvoření odpovídající infrastruktury. Místní doufali v nápravu prostřednictvím participativního rozpočtu, dva úspěšné projekty však dosud neslouží a další torpéduje přímo městská část.
BRNO – Novou městskou čtvrť Sadovou obývá přes čtyři tisíce lidí, kterým zde dosud z občanské vybavenosti slouží soukromá školka pro 30 dětí, kavárna a obchůdek. Hřiště pro děti má představovat vyštěrkovaný plácek u hlavní silnice, chybí tu zeleň, přechody, koše a občas kus chodníku. Přesto na několika málo zbývajících parcelách v majetku města pokračuje výstavba bytových domů.

V roce 2017 město rozjelo projekt participativního rozpočtu Dáme na vás, který dává příležitost obyvatelům ovlivnit městské investice a ve veřejném hlasování prosadit vlastní nápad na změnu. Hned ve druhém ročníku se objevil návrh na vytvoření parku Sadová s popisem „V městské čtvrti Sadová chybí jakékoliv veřejné prostranství, kam by si lidé mohli přijít odpočinout, a přitom se tu nachází krásný rozlehlý pozemek. Máme výjimečnou možnost jednu z posledních „zelených“ ploch v Brně uchovat pro nás všechny.” Návrh získal 1672 hlasů a byl vybrán k realizaci.

Rok 2021 se chýlí ke konci, avšak obyvatelé Sadové stále park s dětským hřištěm užívat nemohou. Vedoucí Odboru participace Marco Banti vysvětlil, že „zde nebylo ze strany investičního manažera zažádáno o územní souhlas na příslušném stavebním úřadu. Na danou věc nás upozornil daný stavební úřad v průběhu léta 2021 a obratem jsme se snažili získat územní souhlas. Vlastníci sousedních parcel se však v rámci územního řízení odvolali a nyní probíhá pokus o smír. Daná věc mne osobně velmi mrzí a vyvodil jsem z toho personální důsledky, tak že odpovědný investiční manažer již na našem odboru nepracuje.”

V současnosti probíhá na stavebním úřadě jednání s pokusem o dohodu se dvěma sousedy – kosmetickou klinikou a rezidentem, kteří si přejí zrušení herních prvků a instalaci protihlukové stěny. Ve věci tak bude muset rozhodnout odvolací orgán Odboru územního a stavebního řízení, který by podle slov pana Bantiho neměl mít vzhledem k absurdním námitkám účastníků řízení problém s jejich vypořádáním. Dle jeho prognózy by se mohl park otevřít v březnu příštího roku. Místním tak nezbývá než dál čekat.

V roce 2019 se v projektu Dáme na vás podařilo uspět dalšímu návrhu na park u ulice Menšíkovy, kde se děti a mládež mohou zabavit v lanovém parku, všechny věkové kategorie si mohou protáhnout těla a procvičit motorické schopnosti v motorickém parku, nebo si jen sednout na lavičku a relaxovat. Stejně jako v prvním případě je park hotový, peníze proinvestované, ale otevření bránila po celé léto výsadba habrového bludiště.

Aktuálně už park otevřený je, přestože na webu Dáme na vás figuruje jako „v realizaci”. Je také možné, že jej otevřel někdo z místních flexou, což se tu občas v reakci na oficiálně instalované řetězy a zámky stane. Stav hřiště tomu odpovídá, chybí tam odpadkový koš a protože to platí i pro přilehlé okolí, znamená to skutečný problém s odpadky.

Zatím poslední pokus vyhradit z čím dál hustěji zastavované oblasti ostrůvek pro společné trávení volného času byl letošní návrh na vytvoření sportoviště a odpočinkové zóny. Umístěn mohl být na poslední volné parcele v majetku města a navázal by na park s dětským hřištěm u ulice Menšíkovy, takže by se v něm dospělí mohli rekreovat s dětmi na dohled.
Inkriminovaný pozemek je sice v dosavadním územním plánu (v příštím roce se má schválit nový územní plán pro Brno) veden pro bydlení, Odbor územního plánování a rozvoje však sportoviště povolil jako dočasnou stavbu. Pro byl i Majetkový odbor, Odbor investiční, dopravy i sportu, vše nakonec zařízla samotná městská část Královo pole, kam Sadová spadá. Bez vysvětlení. Naděje na veřejný prostor uvnitř čtvrti umřela.

V červnu proběhlo veřejné projednání návrhu nového územního plánu, kde radní Filip Chvátal (KDU-ČSL) Sadovákům slíbil, že se postižený pozemek překlasifikuje na městskou zeleň. V září se občané vydali intervenovat na zastupitelstvo rady městské části, kde se však dozvěděli, že se v místě definitivně počítá s výstavbou.
Kontaktovali jsme proto starostku MČ Královo Pole Karin Karasovou (ANO). Dostali jsme příslib odpovědi, nakonec však ani po třech týdnech nepřišla. Zaslali jsme jí následující dotazy:
Občanská vybavenost na Sadové je dosud velmi špatná, kdy a jak ve čtvrti zajistíte školu a školku?
Místní si ve dvou projektech participativního rozpočtu Dáme na vás prosadili dětská hřiště, leč dosud ani jedno z nich není otevřené a třetí projekt sportovního hřiště pro dospělé MČ zařízla bez udání důvodu. Hřiště se mělo nacházet na parcele určené aktuálním územním plánem k zástavbě, radní Chvátal však na veřejném projednání v červnu v Semilassu slíbil v novém územním plánu její změnu na zeleň.
Máte nějakou koncepci rozvoje veřejného prostoru Sadové? Dočkají se místní odpovídajícího veřejného prostranství?

Obyvatelé Sadové neskrývají svou frustraci, ozývají se i návrhy na odštěpení od Králova Pole a připojení se k jiné městské části, např. Lesné. Není se čemu divit, když se tu nedaří realizovat ani tak základní vybavenost jako je přechod pro chodce od autobusové zastávky Högrova. Místní obyvatelka Jitka Buksová Palátová o jeho zřízení usiluje už čtyři roky a stále bez úspěchu.
EDIT 11. listopadu 2021
Obyvatelka Sadové Martina Blahová nás upozornila na další z projektů participativního rozpočtu Dáme na vás, s jehož realizací MČ Královo Pole nesouhlasila a zablokovala tak jeho realizaci. Šlo o Motýlí louku z loňského roku. „Rádi bychom vytvořili místo pro relaxaci v zeleni, s krásnými výhledy na panoráma Brna, kde si budete moct nejen v klidu posedět a přečíst knihu, ale třeba i pozorovat místní, bohužel čím dál víc vytlačovaný, původní biotop, ve kterém našli domov bažanti, zajíci, srnky, ale i zhruba tucet druhů ptáků a motýlů," stojí v popisu projektu.
„Scénář byl stejný jako letos, bez objektivních důvodů projekt odmítli pustit do finále, kde hlasuje věřejnost. MČ (Královo Pole) na Sadové očividně nic realizovat nechce, a to ani z pokladny města. Na loňském jednání zastupitelstva Mgr. Zbyněk Šolc (ODS) argumentoval zamítavé stanovisko dokonce tím, že by celou participaci zrušil, že veřejnost není od toho, aby o něčem rozhodovala, od toho si volí své zastupitele a ti tvoří koncepci daného území.. Co k tomu dodat. My bychom samozřejmě byli rádi, kdyby naši zastupitelé pracovali a vybudovali zde alespoň základní občanskou vybavenost. Jelikož tak ale řadu let nečiní, tak nezbývá místním než jít cestou participativního rozpočtu," dodává Martina Blahová.