Nikdy nevíme, jak to dopadne, ale vždy se dobře bavíme – čtveřice ilustrátorů vystaví společné obrazy
BRNO – 13. září od 18 hodin zažijí diváci v industriálních prostorách Schrott Gallery kreativitu brněnské umělecké scény. Jan Gruml (Slakinglizard), Adam Klouda (Klam), Radek Mauer (DNT2) a Ivan Svárovský (známý také jako yVans) zde představí výsledky společného tvůrčího projektu JZD Movement.
Jak vznikají obrazy JZD Movement? Projekt umělecké čtveřice nese začal jako spontánní tvorba realizovaná na sololitových deskách a postupně se vyvinul do složitého procesu kolektivní tvorby. Každý z autorů přispívá k obrazu, respektuje práci ostatních a společně se snaží dosáhnout maximální spokojenosti s výsledkem.

„Náš první sraz proběhl v roce 2019 u mě a Adama Kloudy v ateliéru. Tehdy jsme začali malovat na sololitové desky a zasahovat si do práce, přemalovávat, doplňovat. Jedna deska často trvá přes rok, než ji prohlásíme za dokončenou," komentuje Ivan Svárovský (yVans) začátky JZD.
Kromě společné tvorby si ilustrátorský kvartet vzájemně půjčuje techniky a přístupy, čímž dochází ke vzájemnému obohacení. Výsledkem je unikátní kombinace stylů a přístupů, které lze vidět ve společných obrazech.

„Tvorbu společných obrazů vnímám jako vzájemné vykračování z komfortní zóny. Každá představa autora o dalším vývoji obrazu je poměrně rychle změněna zásahem dalšího autora," komentuje společnou tvorbu ilustrátor Jan Gruml (Slakinglizard).
Adam Klouda, známý jako Klam dodává: „Odkládáme myšlenky na plátna, mluvíme, posloucháme hudbu, popíjíme pivo, jíme pizzu a wasabi oříšky, a krásně si u toho odpočineme. Nikdy nevíme, jak dopadne výsledek, ale vždy se dobře bavíme. A to nám doufám vydrží, co nejdéle."

Vernisáž výstavy společných obrazů s názvem EPKY / JZD MOVEMENT uvede kurátorka Olga Čejková. Akce proběhne ve středu 13. září od 18 hodin ve industriálních prostorách Schrott Gallery. Tato výstava je jedinečnou příležitostí vidět, jak čtyři talentovaní umělci spojili své síly a vytvořili něco zcela nového a inspirativního. Návštěvníci se mohou podívat na jejich společnou tvorbu a zažít kreativitu brněnské umělecké scény.

*1986
Jeho tvorba je analogová, tedy pěkně tradičně postaru: štětec, barvy, papír/plátno. Maluje obrazy, muraly, ilustruje knihy, kreslí komiksy, plakáty, etikety, motivy na textil, prostě nakreslí motiv kamkoliv, kde se jeho práce dá použít, i když nejde technicky s dobou. Erotická témata se snaží ztvárňovat tak, aby nepůsobila vulgárně, i když z toho nejsyrovějšího pohledu. Pravidelně kreslí do časopisu Skaut, ilustroval karetní knihu Autofarmer a jeho postavičky zdobí pivní lahve pivovaru Barn.

* 1994
Svůj rukopis využívá jak při malbě akrylem, tak v digitální malbě, ilustraci a grafice, nebo při tvorbě keramických plastik. Typická je pro něj rozevlátá černá linka, zdobnost, spirála a značně barevná paleta. Jeho díla jsou k vidění zejména v Brně jako nástěnné malby, ilustrace, tapety, loga, etikety, obálky, plastiky, grafika, plátna a plakáty (Malt Worm, Hauskrecht, Bavard, Pho Eden, Smart Gym, Líšeňský pivovar, Včelařství Václav, Riverside Coffee, 4pokoje, Lidi z Baru a jejich projekty, VIDA!, Daweet, KAM, Opuštěné kočičí tlapky, a další). Ve svém aťasu v Tuřanech pořádá EPKY večírky výtvarnické čtveřice JZD movement.

DNT2 / Radek Mauer
Grafik, ilustrátor, videograf a skater. Patří k nejstarší generaci brněnských stickererů. Člen legendárních ArtLoversCommunity a Hearts of Creation. Nyní ustájen ve skupině JZD Movement. Součást inventáře studia X Production. Odkojen Rychlými šípy Jana Fischera, Arnalem Káji Saudka a kocourem Vavřincem Věry Faltové. Dovychován Mikem Mignolou a Nielem Geimanem. Autor obskurních stripů THANKYOUFORDOWNLOADING a Helenka mluví sprostě."

*1986
Grafický designer a ilustrátor, spoluzakladatel streetwearové značky Cult of the Road, člen uskupení JZD movement a zakladatel internetového obchodu s autorskou tvorbou “Naive&hungry”. Kavárenský povaleč a latentní workoholik. Profesionální ochutnávač slanýho vzduchu a amaterský hokejista.