Butikové papírnictví Kartotéka s retro interiérem nadchne milovníky papírové kultury

Prosinec 02, 2020 | autor: Jan Gerych | Foto: Adriana Fialová

Po roce a půl e-shopu si Kartotéka dopřává kamenný obchůdek v bývalé garáži na Praze 3. Majitelka jej zásobí svými oblíbenými psacími potřebami, bloky, diáři a dalšími starosvětskými ikonami.

 

Praha - Výběr kultovních psacích potřeb, retro interiérový design a zasvěcená majitelka Kartotéky Lenka Rambousková čekají od zítřka v novém kamenném obchůdku na Praze 3. Otvírá se po necelém roce a půl působení online a nesčetných dotazech zákazníků. Lenka odmalička zbožňuje papírenské zboží, pastelky, plnící pera, pouzdra, výkresy, bloky. Z dovolených si s přítelem Petrem Oplatkou obvykle vozili tašky plné právě takového zahraničního sortimentu, až se rozhodli zařídit si s ním obchod.

S hledáním prostoru nespěchali, našel si je nakonec skoro sám. Pár minut od místa, kde bydlím, se uvolnil prostor v bývalé garáži, šla jsem zrovna kolem. Protože jsem byla asi první, kdo ji objevil, rozhodla jsem se toho využít a jít do toho. To byl srpen, tak nějak jsem tušila příchod druhé vlny koronaviru, tak jsme si dali na čas a postupně to tam s přítelem vyladili. Původně jsem měla představu obchodu zařízeného jako pokojíček, kde by si zákazník mohl u psacího stolu všechno vyzkoušet. Do garáže se nám to takhle celé nevešlo, ale i tak se nám to docela povedlo," skromně vypráví Lenka. 

Interiér působí domácky, osobně, Lenka s Petrem jej vybavili nábytkem z antiku, tapetou, retro plakáty a především osobním výběrem psacích potřeb a pomůcek. Většinu nabídky tvoří zahraniční značky jako německý výrobce per Kaweco, taiwanské Ystudio, které vyrábí mosazná pera na celý život, japonské psací potřeby High Tide, ručně vyráběné bloky Le Typographe, Fisher Space Pen a jejich pera vyvinutá pro lety do vesmíru, kam také skutečně už přes 50 let létají s americkými posádkami, italský pár za značkou Slow s rukodělnými poznámkovými bloky s vintage obálkami literárních a filmových klasik a dalšími uchvacujícími doplňky. Nemůže chybět ani domácí legenda Koh-i-noor, jejíž verzatilky považuje Lenka za dokonalý nestárnucí design. V nabídce jsou i printy na zeď a nekonvenční průvodci od Herb Lester Associates. Lenka je dokonce oslovila s návrhem připravit publikaci o Praze, tak se nechme překvapit, jestli jejich spolupráce dopadne.

kartoteka.store najdete na Fibichové 7 v Praze. 

Foto AdrianaFialova.com

Autor: Jan Gerych