Brownfieldy v centrech jsou příležitost pro kvalitní veřejný prostor, sleduj realizace v NYC
- 5. října 2020
- Realizace
- autor: Martin Hlavica

Přístupy měst k brownfieldům jsou různé. Lidé však stále častěji prahnou po kvalitě veřejného prostoru, který ruku v ruce zvedá cenu okolních nemovitostí a zatraktivňuje i dříve neoblíbené lokality.
Využití brownfieldů je téma prostupující napříč kontinenty. V tuzemsku se za poslední roky podařilo několik výrazných transformací, mezi které jistě patří oblast ostravských Dolních Vítkovic nebo plzeňské DEPO 2015. Další projekty jako revitalizace objektu Nové Zbrojovky v Brně jsou na spadnutí. Těžký průmysl ustupuje z centra měst novým bytovým, kancelářským nebo kulturním stavbám.

Nástavba Vysoké pece č.1, foto: Tomáš Souček
Mezi lídry využití brownfieldů patří New York, kde se dlouhodobě klade důraz na kvalitní veřejný prostor. Tradiční no-go zóna pro developery je Central park, který zabírá značnou část srdce města.
Trend lze sledovat i na příkladu Národního památníku 11. září na Ground Zero. Vedení města i americká společnost dali jasně najevo, že je pro NY důležitější důstojná připomínka obětí tragédie než monetizace mimořádně lukrativních ploch dolního Manhattanu.

Mezi další výrazné počiny v NY patří The Highlane - projekt přestavby nadzemní železnice procházející 23 městskými bloky ve čtvrti West Side. Od svého otevření v roce 2009 je park vnímán jako inspirace městům po celém světě. Renovací železnice vznikl prostor, kam se jezdí fotit obálky slavných časopisů a mnoho newyorčanů zde tráví svůj volný čas procházkami nebo relaxováním na veřejných lehátkách.

Pohledem z rampy nadzemky se návštěvníkům mění perspektiva a zažité vnímání města. Jedním z tvůrců The Highlane jsou i architekti a urban designéři z James Corner Field Operations. Právě kancelář se sídlem v New Yorku stojí i za novým projektem Domino Park na kraji Brooklynu.
Nový Domino Park poprvé po 160 letech spojuje brooklynskou čtvrť Williamsburgh s novým nábřežím. Jde o část ambiciózní transformace bývalého závodu Domino Sugar Factory. Rekultivovaný areál by rád navázal na oblibu svého předchůdce The Highline a nabízí tak svým návštěvníkům různé rekreační radovánky, mnoho zeleně, posezení nebo kavárnu.

Mezi jeho lákadla patří i „Artifact Walk“, neboli procházka mezi původními jeřáby, dopravníky a dalšími industriálními objekty. Veřejnost má tak šanci nasát osobitého ducha nábřeží Brooklynu, i když se jeho poslání proměnilo.

Domino Park
- autor: James Corner Field Operations
- projekt: Domino Park
- realizace: 2018
- rozloha: 100,000 sqft - 300,000 sqft
Zdroje: