Brnu neodpářeš: Naše sukně sednou i mužům, říkají Vendula Kolářová a Natália Drevenáková z venna.studio

Druhý díl seriálu o brněnských módních designérech představuje Vendulu Kolářovou a Natálii Drevenákovou, které šijí bez ohledu na sezónu i gender.
Brnu neodpářeš: Naše sukně sednou i mužům, říkají Vendula Kolářová a Natália Drevenáková z venna.studio

BRNO - Zapomeňte na velikosti S, M a XXL. Tvůrčí dvojice Vendula Kolářová a Natália Drevenáková šijí oděvy s velikostmi 1, 2 nebo 3 a jejich variabilní modely souzní s filozofií kapsulového šatníku.  

 

Končí srpen, lidé se po dovolených vracejí do města. Co dělalo venna.studio o prázdninách? Odpočívaly jste nebo něco chystáte?

Natália: Šily jsme zakázky, zúčastnily se Design Marketu v Praze a v srpnu si daly oddych.

Vendula: Ano, měly jsme to tak půl na půl, červenec byl spíše pracovní, na market jsme se hodně připravovaly, protože to byla naše první větší akce mimo Brno. Dávaly jsme dohromady novou grafiku, informační podklady pro návštěvníky a vůbec celou prezentaci na stánku. A srpen jsme obě měly spíš odpočinkový. 

Natália: Máme teď čerstvou energii a těšíme se na to, že budeme pracovat na nové kolekci.  

Ve vaší nabídce najdeme kalhoty, šaty, sukně, overaly, košile, trika, topy…Zaujalo mě, že oděvy šijete unisexově a ve velikostech 1, 2 a 3. Co vás k takovému číslování vedlo? 

Natália: Nedělíme konfekci na dámskou a pánskou, protože existují různé typy postav bez ohledu na pohlaví. A tak jsme vymyslely právě toto rozlišení velikostí. Vyplynulo to zkrátka ze zkušenosti. U kalhot si navíc můžete zvolit délku nohavic. To je pro zákazníky zásadní. 

Vendula: Zároveň jsou naše kousky variabilní, dají se nosit na více způsobů. Můžete je různě zavazovat, povolovat, tak, aby sedly v různých fázích života nebo například ženám v různých fázích cyklu podle toho, jak se jim mění postava. 

Takže všechny sukně a šaty navrhujete jak pro ženy tak pro muže?

Natália: Některé naše sukně jsme posadily níže k bokům tak, aby sedly i mužům. Potěšilo nás, když si sukni z venna.studio před nedávnem vzal náš kamarád herec na společenský večer v Bratislavě. 

Vendula: U některých střihů jsme si dokonce myslely, že si je oblíbí především ženy, ale nakonec jsou žádanější u mužů. Například naše Všechnošaty jsou poměrně univerzální a začali si je objednávat zejména muži, kteří je nosí jako kimono či kabát. Vejde se pod ně pohodlně i svetr. Těší nás, když mají lidé vlastní fantazii a dokážou si naše modely nakombinovat a naaranžovat, nebojí se toho. 

Foto Adam Mráček

Propagujete pomalou módu, pracujete s kvalitními udržitelnými materiály. Takové kousky ale něco stojí. Jak to vy osobně vnímáte?

Natália: Naše kousky jsou spíše investice, dobře víme, že to není něco, co si koupíte každý měsíc. Chceme, aby to byla věc, na kterou si zákazník našetří tak, jako si šetří na jakýkoliv jiný designový předmět. 

Vendula: Zákazníky do procesu i zahrnujeme, chodí na zkoušky nebo se například stane, že si musí jít koupit do galanterie metr, aby se mohli doma přeměřit. Mají pak jiný vztah k oděvu. Naše cesta je pomalejší, víme, že neprodáme kvanta kusů. 

Dnes jsem narazila na sociálních sítích na příspěvek o tom, jak důležitá byla pro ženy dříve zástěra. Měla velkou spoustu funkcí, utřeli jste s ní kdeco od nádobí po špinavé pusy dětí, byla vždycky po ruce a chránila šaty před znečištěním a zničením. To mě celkem nadchlo. Vy zástěry také šijete, jaký k nim máte vztah?

Vendula: To je hezké. Zástěry se určitě objeví i v zmiňované nové kolekci. První zástěru jsme šily pro tatérku Elišku Podešvovou, šily jsme i pro kamarádku pekařku, která za námi přišla s požadavkem zástěry, ve které by se cítila dobře. U zástěr na zakázku jsme také řešily, jak se vypořádat s tím, aby při celodenním nošení nezpůsobovaly bolest za krkem, což může být problém. 

Natália: Zástěra je pro nás zásadní kousek oblečení. Lněné zástěry jsou žádané zboží. 

U návrhářů je obvyklé, že v průběhu roku vytvářejí sezónní kolekce. Vy pracujete trochu jiným způsobem, jednotlivé modely z vašeho portfolia vznikaly postupně tak, aby bylo možné z nich vytvořit takzvaný kapsulový šatník. Tedy šatník s minimem položek, kdy můžete jednotlivé kousky volně kombinovat. Zmiňovaly jste novou kolekci, změnilo se nějak vaše uvažování o módě?

Vendula: Vystavěly jsme postupem času portfolio kousků, které se dají nosit pořád. Minimalistické jednoduché variabilní věci. Modely přibývaly postupně tak, jak jsme na nich pracovaly, vznikaly střihy, které jsme na základě zkušeností upravovaly až do podoby, v jaké je vidíte na našem webu.

A teď jsme v momentu, kdy máme pocit, že základní střihy máme pokryté a rády bychom se pustily do něčeho více extravagantního, designově méně obvyklého. Je třeba se vybláznit. 

Natália: Minimalistický šatník vnímáme jako základ a teď bychom si od něj na chvíli rády odbočily. Ale nebereme to tak, že odteď budeme vytvářet kolekce, tvoříme v duchu pomalé módy, nechceme se tlačit do toho, abychom pravidelně něco produkovaly. Raději naše modely promýšlíme a dáváme tomu čas. 

Můžete už teď prozradit něco k nové kolekci? Mluvily jste o tom, že budete pracovat s deadstockovým materiálem a nové kousky budou odvážnější. 

Natália: Něco prozradit můžeme. V tomto případě nás primárně zaujaly právě materiály, ze kterých se chystáme šít. Jeden český textilní podnik před nedávnem ukončil výrobu a zbavoval se nevyužitého matriálu na skladě. Koupily jsme ho s tím, že máme tu možnost dát mu poslední šanci. Jsou to velmi zajímavé látky určené převážně na pracovní oděvy. 

Vendula: A vzhledem k tomu, že se nám podařilo sehnat spoustu materiálu určeného na pracovní oděvy, tématem nové kolekce je práce. Chceme se inspirovat tímto odvětvím a zároveň se zamýšlet nad tím, co všechno je práce. 

Natália: Zamýšlíme se i nad neviditelnou prací ze sociálního aspektu. 

Vendula: Tím, že pocházíme z umělecké školy, snažíme se náš oděv i další aktivity propojovat s tématy, která rezonují společností, například minulý rok jsme spoluorganizovaly akci Women takeo ver, na které se podílely pouze ženy. Venna.studio nepředstavuje pouze značku oblečení, zastřešujeme i další témata a aktivity. Na novou kolekci navážeme eventem Bez spolupráce nejsou koláče. Přizvaly jsme další designérky a samy se do jisté míry necháváme překvapit, kam až se to dostane. 

Co pro vás znamená spolupráce? 

Natália: Téma spolupráce je pro nás stěžejní. Móda je totiž velmi soutěživý průmysl a já pozoruju, že designéři často kopou sami za sebe. Ale existuje i mnoho zajímavých projektů založených na spolupráci, vznikly úžasné tvůrčí dvojice nebo skupiny. A my o tom chceme více mluvit. 

A jak se spolupracuje vám dvěma? Máte úkoly spojené se studiem nějak rozdělené?

Natália: Ve dvojici se nám funguje velmi dobře. 

Vendula: Pokud byste si naši spolupráci měli představit na procesu vzniku konkrétního modelu, tak tady začínáme střihem. Já v tomto nemám takové odborné zázemí jako Natália, která studovala textilní obor. Ona vytvoří základ, detaily pak finalizujeme společně. Natálii naopak moc nebaví komunikace na sociálních sítích, té se věnuju já. Úkoly si přehazujeme organicky. 

Natália: Začínáme tím, že hodím návrh na střihový papír. Vendula má výborné prostorové vidění, dokáže vymyslet určité finty, které do návrhu následně zakomponujeme. 

Vendula: Vždycky je lepší se o výsledném produktu s někým pobavit. My už to v rámci procesu komunikujeme spolu. A zároveň je skvělé, že se dokážeme zastoupit. Je mnohem příjemnější, když se všechna odpovědnost i stres rozdělí na dva lidi. 

Foto Adam Mráček

Oděvy ve venna.studio šijete vlastnoručně?

Vendula: Ano, to, co máme na e-shopu, šijeme my dvě. A je třeba zdůraznit, že naše kousky vznikají až poté, co si je zákazník objedná. Šijeme pak v konkrétní barvě a velikosti, fungujeme tak, že nemáme sklad. 

Váš ateliér najdeme v prostoru Patro na Náměstí 28. října 17. Spolu s vámi tu sídlí například Sandra Selinger se svým pohybovým studiem, Kateřina Černá, která šije spodní prádlo, značka Mamellu s CBD produkty, Tuommo clothing nebo jazykový lektor Vicky Rodríguez. Vnímám to tak, že tvůrci oblečení jsou v Brně organickou součástí kulturního života. Kam v Brně rády chodíte?

Vendula: Chvíli mi trvalo, než jsem do života v Brně zapadla, ale postupně jsem si našla své komunity a mám pocit, že sem patřím. Postupně také díky tomu, že tu pořádáme různé akce, myslím, že městu i něco vracím. Pracovala jsem v kavárnách, nejdéle asi v Morgalu, a tak si ráda vychutnávám chvilky, kdy jen sedím s kávou na sluníčku na zahrádce. Často chodím do kavárny Friedrich a Milady, tu máme kousek od studia. Taková moje libůstka jsou tvarůžkové chlebíčky, už vím, ve kterých podnicích opravdu stojí za to. Třeba u Poutníka, tam mají i výborný hermelín. 

Natália: Souhlasím, já jsem si ještě hodně oblíbila Klára Bára Wine Café, to se pro mě stalo úplnou oázou. Čas ráda trávím i na FaVU, tamní vnitroblok je hodně příjemný. Když mi do Brna přijede nějaká návštěva, vždycky si uvědomím, kolik je tady míst, kam se dá jít. Gastronomicky a kavárensky se vyžít. A hlavně se tu dá sedět. S tím má problém například Praha, kde si není v centru ve veřejném prostoru moc kam sednout. Tady můžete sedět prakticky kdekoliv. 

 

Foto Adam Mráček

Venna.studio tvoří designérky Vendula Kolářová a Natália Drevenáková, absolventky Brněnské FaVU, které společně vytváří pohodlné kousky v duchu slow fashion s respektem k tělu a jeho křivkám. Velký důraz kladou i na výběr materiálů, které se správnou péčí a navzdory trendům, obstojí mnoho let. Studio nabízí také úpravu každého kousku na míru i zakázkové šití oděvů dle přání zákazníků. 

Další články

Načítáme další články…

Generální partner

Hlavní partner

Mediální partner

Nastavení ukládaní cookies

Používáme cookies k personalizaci obsahu a reklam, k umožnění funkcionalit sociálních sítí a k analýze provozu webových stránek. Informace o provozu a užívání webových stránek Vámi jsou sdíleny s našimi sociálními sítěmi, reklamními a analytickými partnery, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které o Vás sesbírali při užívání jejich služeb.

Vlastní

Vlastní nastavení cookies