Brno žije Týden města

Květen 19, 2016 | autor: red

Tento týden jste možná zaznamenali zvýšenou aktivitu v centru Brna, pravděpodobně jste se stali přímými účastníky Týdne města iniciativy, která s sebou už třetí rok nabaluje další a další akce ve veřejném prostoru od uměleckých intervencí až po procházky, pikniky, čtení, gardening, cyklodílnu, bazary a workshopy nejrůznějšího druhu.  

Pestrý program má za cíl ukázat, že město může být příjemným místem pro život. Úspěšnost dokazuje stále větší zájem nejen neziskových organizací, ale také Domu umění, Moravské galerie a samotného města – ale především jeho obyvatel.

Každý rok se jeho organizátoři  potýkají s vyřízením všech možných povolení. Setkali jsme se s jedním z organizátorů Michalem Veselým, který nám prozradil, jak vše úspěšně zvládnout.

Jak vlastně vznikl Týden města?

Úplně původně se jednalo o Den města, den kdy lidi ve veřejném prostoru chtěli dělat různé akce, aby ukázali, že by veřejný prostor mohl být využívaný i lépe, protože celá řada obyvatel v něm nebyla zvyklá fungovat.

Jaký byl tedy první ročník?

To byla spíš kombinace sousedských slavností a parking day, kdy se na jeden den uzavřela nějaká část města. Iniciativa se potom transformovala na celý týden, protože se zjistilo, že jeden den je málo – to byl druhý ročník. Potom by měl logicky následovat měsíc města a po něm rok města, aby si lidé uvědomili, že ty aktivity mohou být trvalejšího charakteru a stát přirozenou součástí městského života, jak je tomu například ve Vídni.

po hlavni

Po hlavní je to rychlejší, foto: Facebook Týden města

Kterou z letošních akcí byste vyzdvihl?

Z letošního ročníku určitě iniciativu U Křížku, která se zformovala na ulici Lidická. Obyvatele ulice trápí, že jim před domem jezdí auta a přitom by nemusela, vznikla tak iniciativa Po hlavní je to rychlejší.” která má za cíl vyvolat diskuzi a upozornit na situaci, jestli je opravdu nutné, aby auto jezdila kolem a vedle bylo parkoviště, když v podstatě nemusí.

Program Týdne města je neskutečně pestrý, jak se to celé dá zorganizovat?

My jako organizátoři působíme jako platforma, který všechny akce sdružuje a zároveň pomáháme jednotlivým subjektům vyřídit povolení pro jejich aktivity. Zodpovědnost za jednotlivé akce nesou oni sami. Na nás zůstává administrativa, kterou nikdo dělat nechce.

Jaký je recept na to získat povolení?

Vysvětlit, že všechno bude v pořádku, že se v podstatě nic neděje, že lidi nejsou malé děti a o akci mají zájem. Člověk musí být hodně v klidu a snažit se najít společnou řeč. Do procesu vstupují 4 úřady, Brněnské komunikace, policie, Brno-střed, Odbor dopravy a zase Brno-střed. Na druhou stranu by město mělo při rozhodování zvážit, že se v podstatě jedná o jeho obyvatele a jeho propagaci. Bylo by fajn, kdyby se to trochu otočilo a město celý proces zjednodušilo, ideální by bylo, kdy by to měl na starosti jeden člověk, který o všem rozhodne.

Kolik času zabere získat povolení pro akci na Týden města?

Jeden úřad zabere tak půl hodiny, já to řeším průběžně už od února. Paradoxně, ať začnu vyjednávat s jakýmkoliv předstihem, povolení získám týden před konanou akcí.

Máte nějaký tajný tip pro ty, co by se chtěli zúčastnit dalšího ročníku?

Nejjednodušší je získat povolení pro akci v parku, tam stačí souhlas Veřejné zeleně města Brna. Nevýhodou je počasí, které zkrátka nenaplánujete, když bude pršet, tak nikdo nepřijde.

Týden města 2016 pomalu končí, co byste doporučil z víkendového programu?

O víkendu bych určitě doporučil prohlídku Kraví Hory očima radního Svatopluka Bartíka, po které bude následovat grilování. Myslím, že to bude příjemné zakončení celého týdne.

Za Archspace můžeme z víkendových akcí ještě doporučit Restaurant day Piknikbox - v parku vedle MZK na vás čeká spousta skvělých dobrot.

 

Témata:

Autor: red