Brněnská liška v Praze

Letos by otci brněnského funkcionalismu bylo přesně 120 let, proto mu Galerie Jaroslava Fragnera věnovala rozsáhlou výstavu a Česká televize dokument.
V Brně, kde Fuchs od roku 1923 působil jako pracovník stavebního úřadu, realizoval několik staveb. Staveb, které tehdy formovaly moderní tvář města a dodnes jsou jeho významnou a nesmazatelnou součástí. Bez Fuchse by Brno nemělo ani hotel Avion, Zemanovu kavárnu, Masarykův studentský domov nebo lázně v Zábrdovicích.
Jak vnímají osobnost a dílo Bohuselava Fuchse jeho současníci?
Profesor Vladimír Šlapeta považuje Fuchse za přelomovou osobnost české architektury: ,,Jeho uskutečněné stavby v Čechách, na Moravě i na Slovensku, tvoří po celou dobu první republiky doslova milníky, které lemují vývoj naší moderní architektury.
Architekt Josef Pleskot dodává: „Dílo Bohuslava Fuchse má pro mě hodnotu konstanty. Je to dílo hlubokého poznání principů funkcionalistické estetiky.“
Na výstavě najdete dvanáct zásadních realizací, které komentují současní architekti s vysvětlením, v čem spočívá význam Fuchsových staveb a především jejich přesah do současnosti.
„Když slyším jméno Fuchs, je to pro mě „master of the space“. Ten člověk byl génius. Ovládá prostor tím nejlepším způsobem. V každém rohu, v každém detailu nacházím něco, co ukazuje na schopnosti vynikajícího architekta, designéra a člověka.“ uvádí světově uznávaná architektka Eva Jiřičná, která je jednou z osobností provádějících výstavou a dokumentem ČT.
Výstava bude otevřena až do 24. července 2016 v přízemí Galerie Jaroslava Fragnera (paralelně s probíhající výstavou Zdeněk Fránek: Míra a měřítko).