Architektura Finta Studia na Hungexpo se opírá o českou technologii LIKO-S
- 8. července 2022
- Realizace
- Komerční partnerství
- autor: red
- Foto: Gulyás Attila

BUDAPEŠŤ – V areálu Hungexpo vloni vyrostl pavilon F1 s neotřelým designem, který zde už jako čtvrtou realizaci navrhli místní architekti Finta Studio. Slouží jako hlavní budova a vstupní hala do celého komplexu, takže se stal orientačním bodem pro všechny návštěvníky. V interiéru mají významné postavení lesklé skleněné plochy v často atypickém provedení bezrámových i rámových příček LIKO-S.
„Klient požadoval organický, moderní architektonický prvek, který by se stal dominantou a zároveň protipólem k ostatním pavilonům v areálu. Při formování finální podoby stavby hrál zásadní roli přilehlý park plný drahocených stromů. Organický design dovoluje budově splývat s okolím, obchází totiž stromy a respektuje je,“ vysvětlil hlavní designér Péter Dóczé.
Reprezentativní budova ve tvaru triskelionu funguje jako prodejna vstupenek, prostory pro návštěvníky, celé kancelářské a energetické zázemí veletržního centra i sál pro pořádání akcí, který pojme až 300 osob.
„Důležitým úkolem bylo naplánovat směr pohybu návštěvníků tak, aby se v budově mohly pořádat dvě akce zároveň. Hledali jsme takový tvar, který by dokázal vystihnout různé směry pohybu, dominantní ohniska i polohu stromů. Silueta triskelionu symbolizuje cykličnost, kontinuitu pokroku a věčnost. Díky hře světel a stínů je zakřivená hladká fasáda ještě dynamičtější a svému okolí nastavuje z různých úhlů odlišnou tvář,“ doplnil Péter Dóczé.
Neobvyklý exteriér je doplněn neobyčejným interiérem, v němž má sklo stejně významnou roli, jakou hraje na fasádě. Rovněž jako v případě pavilonů D1, D2 a CK i v pavilonu F1 využilo Finta Studio pro vybavení interiéru příčky LIKO-S.
„Při návrhu uvítacího prostoru jsme s architektonickým studiem úzce spolupracovali, protože součástí řešení byla i speciální zakřivená skla, jež by mnohé odradila, ale pro nás byla vzrušující výzvou,“ prozradila Mária Veréb, ředitelka maďarské pobočky LIKO-S, která nevšední úkol s radostí přijala.
Konečný výsledek mluví za vše. Skleněné plochy oddělující jednotlivé prostory přivádí do interiéru světlo, působí vzdušně a přirozeně. Využity byly bezrámové příčky MICRA I, jež spojují transparentnost s flexibilitou, a přestavitelné příčky Omega, u kterých lze kombinovat plné a prosklené části.
„Největší výzvou byla realizace zaoblených příček v obou směrech, jelikož jsme museli najít jiný způsob uchycení než obvykle. S projektanty jsme proto několikrát konzultovali možnosti realizace,“ svěřila se Mária Veréb. „Bylo pro nás velkou ctí spolupracovat s ateliérem Finta Studio. Díky spolupráci se nám podařilo sladit návrh s možnostmi realizace, a proto proběhla následná instalace mnohem hladčeji,“ doplnila.