Amsterdamský Red Light District zdobí první chytrý ocelový most z 3D tiskárny
- 3. srpna 2021
- Realizace
- Design
- Veřejné
- autor: Jan Gerych
- Foto: Adriaan de Groot

Technologickému start-upu MX3D trvala výroba mostu půl roku, zasvětil jej královně Maximě, jež ho následně slavnostně otevřela pro veřejnost.
AMSTERDAM – První ocelový most trvalo vytisknout půl roku, jeho vývoj však zabral celé čtyři. Vedle nizozemského startupu se na projektu podílel také mezinárodní tým vědců a soukromých společností. Všichni se teď věnují analýze dat, které posílá do digitálního dvojčete množství senzorů, jimiž je dvanáctimetrová lávka protkána.

MX3D vyvinuli tiskařskou technologii, která dokáže fungovat mimo linku a tiskne kov vrstvu za vrstvou. Na mostě pracovaly čtyři robotické paže, nanášely vrstvy nerezové oceli, které následně také opracovávaly svářečskými hořáky. Při návrhu byl uplatněn generativní design a topologická optimalizace, což poskytlo větší svobodu při návrhu formy a umožnilo ušetřit materiál. I tak na lávku padlo 4500 kilo oceli a její celková váha se blíží pěti tunám.

Most přišel na svět s digitálním dvojčetem – virtuálním modelem, který v reálném čase simuluje, co se děje s jeho fyzickým protějškem. Ten je protkán 1100 kilometry kabelu a spoustou senzorů, které monitorují dopad užívání na konstrukci a zároveň představují experiment užití internetu věcí. Město si od toho slibuje poznatky o chování davů a dopadu turistiky na mobiliář. Data jsou pro výzkum volně k dispozici.

Užití 3D technologie a digitálních dvojčat má přispět ke zrychlení navrhovací fáze, optimalizaci výrobních procesů a zvýšit efektivitu s ohledem na náklady i dopad na životní prostředí.