Amsterdamský Red Light District zdobí první chytrý ocelový most z 3D tiskárny

Srpen 03, 2021 | autor: Jan Gerych | Foto: Adriaan de Groot

Technologickému start-upu MX3D trvala výroba mostu půl roku, zasvětil jej královně Maximě, jež ho následně slavnostně otevřela pro veřejnost. 

 

AMSTERDAM – První ocelový most trvalo vytisknout půl roku, jeho vývoj však zabral celé čtyři. Vedle nizozemského startupu se na projektu podílel také mezinárodní tým vědců a soukromých společností. Všichni se teď věnují analýze dat, které posílá do digitálního dvojčete množství senzorů, jimiž je dvanáctimetrová lávka protkána. 

Zdroj MX3D

 

MX3D vyvinuli tiskařskou technologii, která dokáže fungovat mimo linku a tiskne kov vrstvu za vrstvou. Na mostě pracovaly čtyři robotické paže, nanášely vrstvy nerezové oceli, které následně také opracovávaly svářečskými hořáky. Při návrhu byl uplatněn generativní design a topologická optimalizace, což poskytlo větší svobodu při návrhu formy a umožnilo ušetřit materiál. I tak na lávku padlo 4500 kilo oceli a její celková váha se blíží pěti tunám. 

Zdroj MX3D

 

Most přišel na svět s digitálním dvojčetem – virtuálním modelem, který v reálném čase simuluje, co se děje s jeho fyzickým protějškem. Ten je protkán 1100 kilometry kabelu a spoustou senzorů, které monitorují dopad užívání na konstrukci a zároveň představují experiment užití internetu věcí. Město si od toho slibuje poznatky o chování davů a dopadu turistiky na mobiliář. Data jsou pro výzkum volně k dispozici.  

Foto Thea van den Heuvel

 

Užití 3D technologie a digitálních dvojčat má přispět ke zrychlení navrhovací fáze, optimalizaci výrobních procesů a zvýšit efektivitu s ohledem na náklady i dopad na životní prostředí.   

MX3D

Autor: Jan Gerych