30 let na trhu s předizolovaným potrubím a konkurujeme evropské špičce, říká Milan Jirman z Finthermu

Fintherm a.s. vyrábí a dodává předizolované potrubí do Česka, Slovenska, Evropy a dalších zemí. Z jejich výroby už se vykutálelo tisíce kilometrů trubek. O mezinárodních zakázkách a perspektivě oboru jsme se bavili s generálním ředitelem.
30 let na trhu s předizolovaným potrubím a konkurujeme evropské špičce, říká Milan Jirman z Finthermu

PRAHA-ČAKOVICE-TŘEBORADICE Vyrábíme všechny produkty v Česku, máme jeden výrobní závod s šedesátkou kmenových zaměstnanců, jeden typ kvality dle platných norem. Nerozlišujeme, jestli náš produkt míří do Česka, Německa, Alžírska nebo na Kypr. Všechno vyrábíme v té nejvyšší kvalitě. Vstupní komponenty máme kompletně z Evropské unie a ani při letošní krizi po vpádu Ruska na Ukrajinu jsme nemuseli poptávat Čínu,” začíná náš rozhovor generální ředitel Milan Jirman z Finthermu.

Vyrábíme předizolované potrubí, které se používá zejména pro podzemní a nadzemní vedení tepla, chladu a dalších médií. Hlavní využití je v oblasti energetiky při dodávkách tepla skrze horkovody a teplovody. Rozdíl je, jak asi tušíte, v teplotě média, které proudí potrubím. Horkovody jsou přivaděče z určitého zdroje tepla (např. elektrárny) s obvyklou teplotou média maximálně do 160°. Z horkovodů se následně pomocí odbočných větví dostává teplá voda do předávacích stanic, které distribuují tuto vodu odběratelům tepla. Ročně jsme schopni vyrobit zhruba 150 kilometrů trubek a při maximálním záběru bychom zvládli dvojnásobek,” vysvětluje dál.

To je aktuální, v Brně se plánuje horkovod z Dukovan, jaká je teď situace na vašem trhu?

Potrubní trasa z Dukovan do Brna by se měla začít aktivně řešit již letos, a to výkupem pozemků dotčených plánovanou trasou horkovodu. Jedná se o cca 42 km potrubní trasy v jednom směru (tzn. 84 km potrubí celkem) a se samotnou realizací by se mělo začít do 10 let. V roce 2022 jsme vyhráli tender na dodávku potrubí na největší projekt toho roku - dostavbu tepelného napaječe z JE Temelín do Českých Budějovic. 

Dukovany by měly být de facto stejné, jen ve větším měřítku. Je to akce, která je příliš velká na to, aby potrubí dodával jen jeden výrobce potrubí. Budeme se výběrového řízení samozřejmě účastnit, ale dodat těch cca 80 km by pro nás samotné byl příliš velký risk, protože bychom pak museli upozadit naše stálé obchodní partnery a hrozilo by zahlcení naší výrobní kapacity.   

Od roku 2019, kdy se dodávala první část tepelného napaječe JE Temelín, budou Dukovany největší projekt na českém trhu.

Máte třicetiletou tradici, jak se trh proměnil?

Předizolované potrubí není raketová věda. Skládá se z médionosné trubky (obvykle ocel), plášťové trubky (nejčastěji PEHD) a mezi nimi je vstříknuta izolace z tvrdé polyuretanové pěny nadouvané cyklopentanem, ve které vedou detekční vodiče. To platilo před založením Finthermu a platí dodnes. Mění se spíše přístup investorů a projektantů. Více se hlídají náklady na výstavbu, hledají se různé optimalizace celého potrubního systému, detailně se řeší tepelné ztráty z důvodu stále rostoucích cen energií. Do popředí se dostává komplexní pohled na teplovodní soustavu a tím mám na mysli kombinaci předizolovaného potrubí s předávací stanicí. 

Jak probíhá celý proces standardního projektu s PI potrubím?

Projektovou dokumentaci zakázek zpracovává zpravidla projektová organizace, jejíž zákazník je investorem celého projektu. Naše projekční oddělení z jejich výkresů vyextrahuje materiálovou specifikaci, dle které vytvoříme cenovou nabídku. Zároveň prověříme potrubní trasu z pohledu statického pevnostního výpočtu, který naopak samostatné projektové organizace neumí, jelikož nemají daný software. Fintherm tedy dodává potrubí a zároveň i spočítá, jestli potrubní trasa pevnostně vyhoví. Statické pevnostní výpočty nabízíme i jako samostatnou službu pro montážní firmy či investory.

Montáž PI potrubí provádí realizační firmy, kterým potrubí dodáváme a jsou pro nás klíčoví partneři. Při svařování jednotlivých dílů potrubí vznikne nezaizolovaný spoj, který má délku kolem 30 - 45 cm a je bez plášťové trubky a PUR pěny. Aby potrubní trasa plnila svoji funkci ze 100%, je potřeba tyto spoje také zaizolovat. Jako jediní v ČR máme výjezdní tým s dvěma mobilními pěničkami. Realizační firmy namontují potrubí a my zaizolujeme všechny vzniklé spoje - nainstalujeme plastové pouzdro a spoj vypěníme. Každý rok se náš výjezdní tým školí na tento typ práce německou firmou SKZ dle standardu AGFW FW 603. Z 80 % vytěžujeme naši kapacitu na izolování spojů pro naše české partnery, s nimiž máme rámcové smlouvy a 20 % kapacity uplatňujeme na volném trhu. Na konci roku 2022 se nám podařilo získat zakázku na izolování spojů v Rakousku.

Jaké jsou základní používané plášťové trubky?

Plášťové trubky používáme buďto z polyethylenu (PEHD) nebo ze spirálně vinutého pozinkovaného plechu (SPIRO). PI potrubí v PEHD plášti je určeno k podzemnímu uložení potrubí do pískového lože. PEHD plášť chrání polyuretanovou (PUR) izolaci před vnějšími vlivy (vlhkost, tlak od zeminy a částečně i některých chemických sloučenin) v zemině a zároveň umožňuje snazší pohyb předizolovaného potrubí v písku do kompenzačních útvarů. Další výhodou je hermeticky uzavřená PUR pěna, která je ve stabilním suchém prostředí. Tento stav je kontrolován dvěma měděnými detekčními vodiči.  Výhodou takto uloženého potrubí jsou nižší investiční náklady než při realizaci betonového kanálu s uložením potrubí na kluzných podpěrách. Životnost potrubí je minimálně 30 let. Nevýhodou oproti SPIRO plášti je komplikovanější montáž spojů, kdy je nutné používat pro utěsnění plamen nebo svářečku na plasty.

PI potrubí ve SPIRO plášti je určeno pro nadzemí rozvody nebo rozvody potrubí v betonovém průchozím kanále. Ocelový pozinkovaný plech (tloušťky 0,6 až 0,8 mm) je vinutý ve spirále, tím pádem je nerozebíratelný a pevnější oproti zakružovanému plechu. Výhodou tohoto předizolované potrubí je odolnost proti povětrnostním vlivům. Instalace potrubí je rychlejší díky SPIRO plášti, a to hlavně co se týče dokončení izolace v místě spojování jednotlivých prefabrikovaných dílů potrubí, které je prováděno pomocí pozinkovaného zakružovaného plechu. Nevýhodou je, že PUR pěna není hermeticky uzavřena mezi médionosnou trubkou a plášťovou trubkou. 

Zmínil jste detekční vodiče, k čemu slouží?

Detekční vodiče slouží k monitorování stavu izolace. Monitorováním stavu izolace se předchází rozsáhlejšímu poškození potrubí. Máme tři základní typy detekčních vodičů, a to Nordic, Brandes a Hagenuk. V Česku se z 99 % setkáte pouze s vodiči Nordic. Při montáži potrubí na stavbě se detekční vodiče propojují do jednotlivých tzv. smyček (sekcí) o určité vzdálenosti dané projektem. Tyto sekce jsou připojeny ke stacionárním detektorům sloužícím k nepřetržitému monitorování trasy potrubí. Při zjištění poruchy se za pomocí přenosného detektoru lokalizuje přesná poloha této poruchy. 

V jakých délkách potrubí vyrábíte?

Naše výrobní technologie umožňuje vyrobit šestimetrové, dvanáctimetrové, a dokonce i šestnáctimetrové dílce. Ty byly například dodány na projekt Temelín a předpokládá se, že by z nich měl být i již zmiňovaný projekt Dukovany. V šestnáctimetrových trubkách jsme velmi konkurenceschopní v Evropě, protože jiné firmy je buď vůbec neumí, nebo se jim do nich nechce, aby si tím nezastavili svůj standardní výrobní program. V tom je Fintherm na špičce, protože jsme extrémně flexibilní, reakce schopní a troufám si říct, že jsme připraveni vyrobit jakýkoliv tvarový dílec PI potrubí. 

Výrobky jsou ve třech izolačních třídách. První znamená nejslabší tloušťku izolace a třetí je nejsilnější. V Česku a Slovensku se používá nejčastěji první a druhá, ve Švýcarsku zpravidla jen třetí třída. Každý projektant k tomu má jiný důvod. Když jsme zjišťovali, proč jsou ve Švýcarsku tak nároční, řekli nám, že mají větší rozlohu lokalit, kde je větší zima. Třetí třída má nejvyšší vstupní náklady, ale také má nejnižší tepelnou vodivost mezi vodou v potrubí a zeminou. 

Dalo by se vaše potrubí pokládat i pod vodou?

Určitě v nějaké formě a délce to lze. V Praze 4 v ulicích Vídeňská a U Michelského lesa je naše potrubí uloženo pod korytem Kunratického potoka. Při těchto aplikacích vždy potrubí spojkujeme pomocí speciálních spojů Mittel, které jsou extrémně odolné vůči vodě.

Jste česká firma, dodáváte ale i do zahraničí. Kam a kde vidíte další perspektivu?

Ze 70 % dodáváme na český trh, 30 % je celá Evropa a ostatní země. Výrazný je samozřejmě slovenský trh a ostatní cizí země se rok od roku přelévají. Na konci roku 2021 jsme vytvořili samostatnou pozici vedoucího zahraničního obchodu, protože je pro nás nutné prodávat na více a více trzích a z každého si ukousnout alespoň malou část.  V době covidové krize se ochromil zejména česko-slovenský trh, a proto je dobré mít diverzifikovaný volný trh do mnoha zemí. Daří se nám pečovat o stávající zákazníky, ale zároveň i otevírat nové trhy. Loni se nám podařilo dostat do Švýcarska, druhým rokem dodáváme ve velké míře do Francie a pak máme vícero marginálních trhů jako je Rakousko či Dánsko.

Švýcarsko a Francie jsou vysoce konkurenční trhy, co vám pomohlo tam uspět?

Ve Švýcarsku nám s prodejem pomohl obchodní partner. Úřadují tam všichni velcí evropští výrobci, ale letošní sezóna byla specifická. Trh byl vyhladovělý kvůli dvouleté covidové pauze, takže žádný evropský výrobce nestíhal pokrývat poptávku. Neměli tak velké výrobní kapacity, aby dodávali ve standardních termínech. Mimo sezónu se bavíme o čtyřech týdnech a v létě byl strop dříve osm týdnů. Naše konkurence byla na 14 až 18 týdnech. My jsme byli i v největší sezóně za pomoci ochotných zaměstnanců, přesčasů, efektivního řízení a odpolední směny, schopni termín dodání zachovat na maximálně 10 týdnech. Díky těmto okolnostem jsme se ve Švýcarsku prosadili.

Jak vás ovlivnily rostoucí ceny materiálů?

Když Rusko zahájilo 24. února invazi na Ukrajinu, zastavila se poptávková řízení na vstupní komodity. Dodavatelé plastu ani oceli nebyli ochotni dávat cenové nabídky. Asi po dvou týdnech se poptávková řízení opět otevřela a ocel byla o 40 % výš a plast o 20 %. Jako každá výrobní firma si hlídáme zásobu vstupního materiálu na předem definované minimální hranici. De facto na týdenní bázi řešíme, jestli máme koupit ještě víc oceli a plastu, nebo jestli půjde cena dolů. Když koupíte drahý materiál, řekne vám zákazník, že jste drazí, ale jste schopni dodávat obratem. Když čekáte na lepší cenu, jste v očích zákazníka za špatného, jelikož nemáte materiál a nemůžete dodávat včas. 

Máme velmi kvalitní nákupní oddělení, které sleduje indicie z trhu a historický vývoj cen. Snaží se nakupovat tak, abychom měli konkurenceschopné prodejní ceny a abychom zároveň měli neustále určitý počet trubek na skladě.

Jaký je váš výhled do dalších let?

Český trh se pohybuje na částce 300-400 milionů ročně, nemá v podstatě kam růst. Chceme opečovávat stávající klienty v Česku, v letních sezónách přebírat zákazníky naší konkurence díky dobrým dodacím termínům a prodej rozšiřovat do ciziny. Evropské trhy jsou mnohem větší, víc se tam investuje do teplovodních přípojek, chtějí mít alternativu k plynu a elektřině. 

Máte před sebou perspektivní dobu.

Jelikož mám rád data a navíc přemýšlím vždy pozitivně, řekl bych, že máme práci na pět až deset let zaručenou. Náhrada dodávek plynu se skloňuje ve všech evropských zemích a teplovodních přípojek se bude budovat víc a víc, aby se státy zbavily závislosti na plynu.

Milan Jirman (* 23. 2. 1988 v Praze) vystudoval  ČVUT v Praze, fakultu strojní, obor Materiálové inženýrství.  Po vysoké škole strávil rok v Kanadě, načež řídil výrobní závod Poděbradky a poté výrobní závod Waldquelle v Rakousku.  Od roku 2021 je v holdingu EPI na pozici generálního ředitele Fintherm, a.s.

Fintherm

 

Další články

Načítáme další články…

Generální partner

Hlavní partner

Mediální partner

Nastavení ukládaní cookies

Používáme cookies k personalizaci obsahu a reklam, k umožnění funkcionalit sociálních sítí a k analýze provozu webových stránek. Informace o provozu a užívání webových stránek Vámi jsou sdíleny s našimi sociálními sítěmi, reklamními a analytickými partnery, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které o Vás sesbírali při užívání jejich služeb.

Vlastní

Vlastní nastavení cookies